Tinktúry, kvapky z bylín jednozložkové

Bylinkové tinktúry zo živých rastlín sú kvapky, maceráty v liehu, ktoré sa dajú najlepšie kúpiť na týchto stránkach. Na trhu Slovenska sú ťažko dostupné, lebo pochádzajú z ČR (Herba Vitalis, Bylinné kapky).

Každá tinktúra je prepojená s podrobným odborným popisom bylinky a jej alternatívnych liečebných účinkov. Niektoré byliny pôsobia preventívne, iné priamo riešia príčinu zdravotných problémov. Názvy tinktúr (aj bylín) sú pre lepšiu orientáciu primárne uvedené v slovenčine a potom v češtine a latinčine. Pozorne si prečítajte upozornenia pri každom výrobku; upozornenia sú citované z príslušného Rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva.

V tejto sekcii sú len jedno – bylinkové tinktúry, ale dostupné sú aj tinktúry macerované a miešané z viacerých byliniek.

Tinktúry sú maceráty v liehu v balení 30 ml, resp. 40 ml (krabičkované) v matnej fľaške (neodporúčam tehotným a dojčiacim ženám!). Spravidla (ak nie je pri konkrétnej tintúre uvedené inak) sa dávkujú trikrát denne a to tak, že 15 kvapiek sa riedi v 20 ml nemineralizovanej vody (alebo sa priamo nakvapká do úst), potom sa podrží v ústach a po 20 s až 30 s sa prehltne. Pitný režim pokračuje asi po pol hodine. Užívame ráno, na poludnie a večer, ideálne na lačno, alebo medzi jedlami. Odporúčame pravidelnosť v dávkovaní s prísunom dostatočného množstva tekutín (pitný režim) počas 5 až 6 týždňovej ozdravnej kúry. Na začiatku kúry môže sa prejaviť prechodné zhoršenie. Tento prejav organizmu je reakciou na ozdravnú kúru a preto proces neprerušujeme, ale znížime dávkovanie kvapiek (5 kvapiek) a zvýšime frekvenciu dennej aplikácie (päťkrát); akonáhle sa zdravotný pocit upraví, vrátime sa ku pôvodnému dávkovaniu. Vo flaškách je 57 % silice a 43% potravinového liehu.

Ak ste tak ešte neurobili, prejdite si ponuku bylinkových tinktúr a nájdite alternatívne riešenie zdravotných problémov.

Všetky Tinktúry, kvapky z bylín jednozložkové

  • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Kapucínka (Lichořeřišnice)

   Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Kapucínka má významné antibiotické a antibakteriálne účinky, najmä v oblasti urogenitálnej a v oblasti dýchacích ciest. Kvapky Kapucínka sú najpredávanejší macerát.

  • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Divozel (Divizna)

   Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Divozel je odporučená ako podporný prostriedok proti astme, zápalu pľúc, chronickej bronchitíde. Kvapky Divozel podporujú vykašliavanie, tlmí dráždivý kašeľ a kŕče priedušiek. Kvapky Divozel zvyšujú imunitu.

  • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Rozchodnica (Rozchodnice)

   Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Rozchodnica má všeobecne povzbudzujúce účinky. Kvapky Rozchodnica ako gynekologikum upravuje menštruačný cyklus. Kvapky Rozchodnica odstraňujú únavu a stimulujú imunitný systém.

  • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Zlatobyľ (Celík)

   Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Zlatobyľ je veľmi účinné diuretikum (odvodňovanie organizmu). Kvapky Zlatobyľ sa užívajú pri všetkých chorobách obličiek a močových ciest, pri zápaloch a zväčšení prostaty.

  • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Srdcovník (Srdečník)

   Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Srdcovník je jemne pôsobiaca, dlhodobo zlepšuje frekvenciu srdcového svalu a je odporúčaná pri „stareckom srdci“. Kvapky Srdcovník sa užívajú pri angína pectoris, kolísavom alebo zvýšenom krvnom tlaku, upokojujú búšenie srdca.

 

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Vrbovka (Vrbovka)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Vrbovka je „krv čistiaca“ tinktúra, užíva sa pri pitných kúrach na očistu organizmu. Kvapky Vrbovka sa prejavujú pri terapii prostaty, zväčšenej prostaty a stareckého prostatizmu.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Benedikt (Benedikt)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Benedikt sa užíva sa ako amárum (potlačuje nechutenstvo). Kvapky Benedikt zvyšujú vylučovanie žalúdočných štiav. Kvapky Benedikt povzbudzujúe zažívaciu činnosť a upravujú funkciu žlčníka a pečene.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Alchemilka (Kontryhel)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Alchemilka je cenená najmä ako liečivka s gynekologickým pôsobením. Kvapky Alchemilka tlmí menštruačné bolesti a nadmerné krvácanie. Kvapky Alchemilka pozitívne pôsobí aj počas menopauzy.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Pestrec (Ostropestřec)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Pestrec zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče. Kvapky Pestrec sú podporný prostriedok pri pečeňových chorobách. Kvapky Pestrec regenerujú pečeňové bunky a priaznivo pôsobia na podžalúdkovú žľazu, dvanástnik a žlčník.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Levanduľa (Levandule)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Levanduľa priaznivo ovplyvňuje funkciu podžalúdkovej žľazy. Kvapky Levanduľa pôsobia proti nadúvaniu a žalúdočným problémom. Kvapky z byliny Levanduľa tlmia migrenózne bolesti a upravujú psychické problémy a nespavosť.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Šalvia (Šalvěj)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Šalvia má protizápalové a dezinfekčné účinky. Kvapky Šalvia pôsobia proti nadmernému poteniu. Kvapky Šalvia sa používajú aj ako kloktadlo pri bolestiach v krku, priaznivo pôsobia na látkovú výmenu.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Túžobník (Tužebník)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Túžobník je výbornou protireumatickou liečivkou, napomáha látkovej výmene. Kvapky Túžobník zvyšujú vylučovanie solí a kyseliny močovej z organizmu. Kvapky Túžobník sú vhodným antipyretikom.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Jarabina (Jeřáb)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Jarabina má výborné účinky proti klimakterickým a menštruačným ťažkostiam. V minulosti sa z jarabiny v bylinárstve používali najmä plody jarabiny, v súčasnosti sú to kvety.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Ľubovník (Třezalka)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Ľubovník je zaradená medzi „krv čistiacu“, t. zn., že kvapky z ľubovníka podporujú látkovú výmenu. Kvapky Ľubovník majú silné protizápalové účinky, liečia väčšinu ekzémov, vrátane ťažkých foriem.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Rebríček (Řebříček)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Rebríček tlmí menštruačné krvácanie, znižuje bolestivosť počas menštruácie. Kvapky Rebríček tiež znižujú tonus maternice a podporujú terapiu niektorých typov neplodnosti. Kvapky Rebríček zvyšuje zrážanlivosť krvi.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Hloh (Hloh)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Hloh priaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, pôsobí proti srdečnej arytmií, tachykardií. Kvapky Hloh upravujú krvný tlak, rozširujú cievy.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Rimbaba (Řimbaba)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Rimbaba má výrazné účinky proti migrénam. Kvapky Rimbaba zmierňujú bolesti hlavy po nadmernej psychickej námahe a menštruačných bolestiach. Kvapky Rimbaba stimulujú žalúdočnú aktivitu a liečia črevné zápaly.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Pakost (Kakost)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Pakost sa aplikuje pri výskyte krvi v moči (hematúria), močovom piesku, kamienkoch a ďalších obličkových ochoreniach. Kvapky Pakost sa odporúčajú tiež proti krvácaniu a proti hnačke.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Karbinec (Karbinec)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Karbinec je proti zvýšenej činnosti štítnej žľazy (hyperthyreóze). Vlastnosti kardiosedatíva z byliny karbinec predurčujú na užívanie pri nepravidelnej srdečnej činnosti (dôsledok hyperthyreózy).

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Medovka (Meduňka)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Medovka je upokojujúci prostriedok pri búšení srdca, neurózach a poruchách spánku. Synergický účinok tinktúry medovka je s kvapkami valeriána a srdcovník.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Arnika (Arnika)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Arnika znižuje zrážanie krvi, pôsobí proti podliatinám, rozširuje cievy. Kvapky Arnika zlepšujú žilovú nedostatočnosť.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Valeriána (Kozlík)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Valeriána priaznivo pôsobí pri nervovom vyčerpaní a prepracovaní. Kvapky Valeriána upokojujú búšenie srdca, bolesti hlavy a zlepšujú spánok.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Leuzea (Maralan)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Leuzea pôsobí tonizujúco a má povzbudzujúce účinky podobné žeň – šeň. Kvapky Leuzea (koreň maralu) znižujú únavu, podporujú trávenie.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Nechtík (Měsíček)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Nechtík má široké terapeutické využitie. Kvapky Nechtík pri vonkajšom použití má výborné účinky na odstraňovanie kŕčových žíl. Kvapky Nechtík urýchľujú liečenie poranení, preležanín.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Lipkavec (Svízel)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Lipkavec je používaná na urologické ťažkosti, je močopudná a lipkavec býva súčasťou obličkových čajov a odvarov. Kvapky Lipkavec pôsobia protireumaticky, čistia organizmus, najmä lymfatický systém.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Ginkgo (Ginkgo)

  Tinktúra, kvapky (macerát) Ginkgo z byliny sa používa pri alergiách, najmä astme. Kvapky Ginkgo majú antibiotické účinky. Kvapky Ginkgo priaznivo ovplyvňujú cievny systém, rozširujú cievy a žily. Kvapky Ginkgo preventívne pôsobia proti infarktu a mozgovej príhode.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Pagaštan (Jírovec)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Pagaštan zvyšuje pevnosť cievnych stien. Kvapky Pagaštan sú výborné ako protireumatický a protizápalový prostriedok, odstraňuje opuchy a rozpúšťa hlieny.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Imelo (Jmelí)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Imelo účinne napomáha znižovať krvný tlak. Kvapky Imelo priaznivo ovplyvňujú srdečnú a nervovú činnosť a tiež kvapky z imela pôsobia protiskleroticky.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Echinacea (Echinacea)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Echinacea výrazne zvyšuje obranyschopnosť a imunitu organizmu. Kvapky Echinacea posilňujú biologickú imunitu, najmä pri zápaloch, infekciách a hnisavých procesoch.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Púpava (Smetanka)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Púpava podporuje látkovú výmenu a zažívaciu činnosť. Kvapky Púpava priaznivo pôsobia na pečeň, podžalúdkovú žľazu a žlčník. Kvypky Púpava tiež pomáhajú ku znižovaniu hladiny cukru v krvi.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Schizandra (Klanopraška)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Schizandra stimuluje nervovú sústavu, odstraňuje únavu a pôsobí proti depresií. Kvapky Schizandra priaznivo ovplyvňujú krvný obeh a pôsobia antiskleroticky. Kvapky Schizandra sú vhodné pri cukrovke (DM) – znižujú cukor v krvi.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Všehojovec (Eleuterokok)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Všehojovec (Eleuterokok) pôsobí proti stresu a psychickej únave, zvyšuje odolnosť a vitalitu organizmu. Kvapky Všehojovec majú posilňujúce účinky pri fyzickom a duševnom vyčerpaní.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Veronika (Rozrazil)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Veronika priaznivo ovplyvňuje zažívací trakt a podžalúdkovú žľazu. Kvapky Veronika sú „krv čistiaci“ prostriedok, podporujú vylučovanie škodlivín z tela.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Rakytník (Rakytník)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Rakytník pôsobí ako biogénny stimulátor a celkovo posilňuje organizmus. Kvapky Rakytník majú antidepresívne a antistresové účinky. Kvapky Rakytník pomáhajú vylučovaniu škodlivých látok z tela.

 • Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Očianka (Světlík)

  Tinktúra, kvapky (macerát) z byliny Očianka má antibakteriálne účinky, významne tlmí očné zápaly (zápal očných spojiviek, slzného váčku a viečok). Kvapky Očianka sa užíva pri svetloplachosti. Kvapky z Očianky odporúčame aj pri zápaloch horných dýchacích ciest, suchom kašli a sennej nádche.