Calivita International dala na trh „mladšieho brata v modernejšej verzii“ Strong Bones – Strong Bones PLUS. V čom je rozdiel? Rozdiel sa dá vyjadriť jednoduchým „chemickým vzorcom“ Ca + Mg + D3. Je známe, že naše telo potrebuje vápnik (Ca) a horčík (Mg) na stavbu zdravých kostí a zubov a tiež na uchovanie ich normálnej štruktúry. Obidva tieto prvky zohrávajú dôležitú úlohu aj pri zdravom fungovaní svalov a nervovej sústavy. Správne zužitkovanie vápnika v organizme ovplyvňuje viacero faktorov. Jedným z nich je príjem vitamínu D.
Vitamín D je v tukoch rozpustný, proti teplu odolný steroidný derivát (zlúčenina so steránovým jadrom). Z jeho dvoch foriem, ktoré sú pre ľudský organizmus dôležité (D2 a D3), je vitamín D3 (cholekalciferol) tou aktívnejšou formou. V potrave rastlinného pôvodu sa nachádza len vitamín D2 (ergokalciferol), zatiaľ čo v živočíšnej potrave možno nájsť obidve formy.
Vitamin D podporuje vstrebávanie vápnika, jeho integráciu do kostí, navyše pomáha uržať rovnováhu vápnika v krvnej plazme, následkom čoho zohráva dôležitú úlohu pri normálnom procese zrážania krvi. Zúčastňuje sa na správnom raste a fungovaní svalov a tiež je potrebný pre zdravé imunitné funkcie. Strong Bones PLUS odporúčame pri zvýšenej športovej aktivite, vegetariánskom stravovaní a pre dámy v menopauze.
Upozornenie: Neprekračujte odporučenú dennú dávku.
Odporučené dávkovanie: 2 kapsuly denne
Obsahuje v jednej kapsule:
- vápnik 500 mg
- horčík 250 mg
- vitamín D3 200 I.U.
Obsah v balení: 100 kapsúl
Dodávame
Neodporúča sa konzumácia príliš veľkých dávok horčíka (viac ako 1000 mg denne) po dlhšiu dobu. Ak doplnok s obsahom horčíka užívame počas jedla, môže dôjsť k nedostatočnému tráveniu, lebo horčík viaže žalúdočnú kyselinu chlorovodíkovú. Preto by mal byť horčík užívať medzi jedlami. V prípade nadbytku žalúdočných štiav (pálenie záhy) je vhodné užiť nalačno tabletu horčíka, ktorý kyseliny výborne viaže. Osoby so srdcovými ťažkosťami, ktoré užívajú lieky s obsahom horčíka, sa musia pred začatím konzumácie ďalších horčíkových preparátov bezpodmienečne poradiť s ošetrujúcim lekárom kvôli správnemu dávkovaniu a spôsobu podania.
Osteoporóza alebo „rednutie kostí“ je ochorenie, kedy sa pôvodne pevné kosti stávajú postupne prerednutými a slabými, a tak sa stávajú náchylnejšie k zlomeninám (v krčku stehennej kosti, chrbticových stavcoch a v zápästí) a dochádza často ku krvným zrazeninám alebo pneumónii. Rizikové faktory osteoporózy sú:
- vek,
- genetika, hlavne ženy,
- liečba (dlhodobé podávanie kortikoidov),
- hormonálne poruchy, predčasná menopauza),
- geografické rozloženie, životný štýl.
Rizikové skupiny:
- deti, dospievajúci, starší ľudia (znížené vstrebávanie vápnika),
- ženy v období tehotenstva a dojčenia,
- užívanie liekov (preháňadlá, tetracyklíny),
- ženy v menopauze,
- akútny zápal slinivky brušnej,
- porucha vstrebávania (Crohnova choroba),
- vysoký príjem fosforu (malinovky, omáčky) a živočíšnych bielkovín (dochádza k okysleniu vnútorného prostredia – vápnik telo používa na neutralizáciu kyslosti), voľné mastné kyseliny (tvorba rozpustných komplexov s vápnikom), čaj, špenát, rebarbora,
- nedostatok vitamínu D (najmä starší ľudia).
Kontraindikácie pri:
- zníženej funkcii ľadvín,
- zvýšenej hladine vápniku v krvi,
- predávkovaní vitamínom D.