Vitamín D; D-Drops,

Čo to D vitamín je?

Vitamín D alebo kalciferol (y) je názov skupiny v tuku rozpustných vitamínov. Pod vitamínom D sa rozumie skupina látok, ktoré boli objavené v roku 1922 (Elmer McCollum). Sú to steroidové hormonálne prekurzory, ktoré sú známe najmä svojou antirachitickou účinnosťou. Keďže si ho telo vytvára samo, ide skôr o hormón, ako o vitamín. Pri dostatočnom oslnení (za pomoci UV-B žiarenia) dokáže syntetizovať človek potrebný vitamín D a prijímať ešte v potrave. Vitamín D je d-drops-vitamin-d-2019_jpg_290x600_q85rozpustný v tukoch.

Formy D vitamínu

  • Vitamín D1: molekulová zlúčenina erkalciolu s lumisterolom, 1:1
  • Vitamín D2: erkalciol (ergokalciferol; vytvorený z ergosterolu)
  • Vitamín D3: kalciol (cholekalciferol; vytvorený z 7-dehydrocholesterolu)
  • Vitamín D4: 22,23-dihydroergokalciferol
  • Vitamín D5: sitokalciferol (vytvorený z 7-dehydrositosterolu)

Na čo presne potrebujeme vitamín D?

V prvom rade na zdravé formovanie a zachovanie svojich kostí – to je vec, ktorá každému napadne ako prvá. Avšak vďaka uskutočneným štúdiám sa ukázalo, že vitamín D má pre ľudský organizmus komplexnejší význam, než nás doteraz učili.

Aký je proces?

Príčina je aj v tom, že netrávime dostatok času na čerstvom vzduchu. Tak „vďaka“ počasiu a „nášmu zabehnutému životnému štýlu“ nie sme na severnej pologuli (platí aj pre južnú pologuľu) vystavení slnečnému žiareniu v takom rozsahu, aký by postačoval na zaručenú produkciu vitamínu D. V zime sa dostáva do tela zväčša iba potravou živočíšneho pôvodu (napr. olej z rybej pečene – sleď, sardinka, losos). Menšie množstvo je v mäse, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch. Vegetariáni majú k dispozícii iba hríby sušené na slnku, kvasnice, kakao, kokos, ďatle. alebo rastlinne tuky a oleje či cereálne výrobky „umelo“ obohatené (fortifikované) o vitamín D. Rajčiny obsahujú „déčko“ len v listoch rastliny. Zelenina je na tom dosť zle. Pri varení sa našťastie vitamín neznehodnocuje. Navyše tieto nedostačujúce množstvá vitamínu D podliehajú aj zmenám ročných období, napr. v zime sú takmer zanedbateľné. Syntéze vitamínu D v organizme bráni aj príliš časté a dlhodobé užívanie niektorých liekov (lieky na báze steroidov, protizápalové lieky či lieky znižujúce hladinu cholesterolu). Naša schopnosť produkovať vitamín D sa navyše s pribúdajúcim vekom zhoršuje, zatiaľ čo strava, ktorú konzumujeme, nedokáže pokryť ani zlomok potrebnej dennej dávky tohto vitamínu.

Dôležitosť vitamínu D

Spoľahlivé štúdie a výskumné práce posledných rokov „navodzujú“ pocit, že vitamín D je akýmsi všeliekom. Podieľa sa nie len na tvorbe či udržiavania zdravých kostí a zubov, ale rovnako znižuje aj riziko vzniku niekoľkých druhov nádorových ochorení (rakovina hrubého čreva alebo rakovina prsníka), má schopnosť chrániť pred oboma typmi diabetu a u žien navyše prispieva aj ku hormonálnemu zdraviu a plodnosti. Zásadný význam má aj počas tehotenstva a laktácie a dokáže poskytnúť ochranu aj pred neskoršiemu potenciálu vzniku schizofrénie, sklerózy multiplex, demencii, Parkinsonovej chorobe, autizmu, epilepsii, Alzheimerovej chorobe, depresii či popôrodnej depresii. Adekvátne hladiny vitamínu D dokážu znížiť aj riziko chrípkových ochorení až v 90% prípadoch.
Prípravok zdravej výživy D-Drops sa veľmi ľahko aplikuje, obsahuje D3 cholekalciferol (najaktívnejšia forma vitamínu D), ktorá zvyšuje hladinu D v krvi lepšie ako D2 forma (ergokalciferol). Keďže najlepším prírodným zdrojom D3 je olej z treščej pečene, ktorá je obsiahnutá vo formule D-Drops.

Zloženie: v troch kvapkách (cca 1 ml) 1200 MJ vitamínu D

Objem: 30 ml

Dávkovanie: 1 až 3 kvapky denne, ideálne zamiešané v nápoji, resp. pridať do hotovej konzumovanej stravy

Poznámka: Predávkovanie vitamínom D v princípe vôbec nie je jednoduché, pretože príznaky predávkovania sa objavujú až po niekoľkých mesiacoch v dávkovaní 10000 MJ.

Upozornenie: Neužívajte v prípade vysokej hladiny vápnika. V prípade obličkových kameňov či sarkoidózy (zápalový proces tvoriaci uzliny v organizme) sa poraďte s odborníkom.

  • Výrobca Calivita International, USA
  • Výhradný distribútor CV Products, s.r.o. Bratislava
  • Expiračná doba 03.2016
  • Priemerná denná dávka/výdrž balenia 3 kvapky/cca 200 dní