Sedmokráska obyčajná

Sedmikráska obecná, Bellis perennis L., -

Výskyt: Kvetinka pochádza z Kavkazu. Rastie divo na pasienkoch a lúkach až do výšky 2300 m n.m. Pestované plnokveté sorty sedmokrásky nie sú vhodné na zber; ako univerzálna liečivka bola známa v stredoveku. Bylinka je zaujímavá aj tým, že potrebuje veľa vody a ak má priaznivé podmienky, je schopná udusiť aj bodliak.

Kvitne: Od marca niekedy do prvých snehov.

Zber: Predmetom zberu sú kvetné úbory a uplatňuje sa aj vňať; úbory sa zberajú s krátkou stopkou na začiatku kvitnutia hrebeňom, nožnicami alebo odštipovaním ručne. Materiál je citlivý na zaparenie. Suší sa vo veľmi tenkých vrstvách na dobre vetraných miestach v tieni. Zber sa uskutočňuje od marca do septembra. Skladujeme v dobre zatvorených obaloch a chránime pred svetlom.

Uplatnenie: V liečiteľstve sa sedmokráska používala a ešte i dnes používa proti kašľu, zahlieneniu dýchacích ciest, reumatizmu, horúčke a proti všetkým druhom krvácania, najmä z pľúc a močového mechúra. Zvonka na rany, krvné podliatiny, vredy, proti kožným zápalom a vyrážkam. Samotná droga (sušená rastlina) sa používa zriedka, obyčajne sa kombinuje s inými rastlinami, ktoré majú podobné účinky. Homeopatická esencia sa používa i proti hubovitým ochoreniam (zvonka) a proti vrodenému nádorovitému rozšíreniu ciev.

Aplikácia bylinky sedmokráska obyčajná je v elixíre Migresan.

  1. Rating 5/5 Jozef Dzurjak

    Mne sa sedmokráska obyčajná veľmi páči...

  2. Rating 3/5 karin kolenčíková

    Ja robím článok o tejto rastline no na žiadnej webovej stránke som sa nestretla s tím že je táto rastlina liečivá.

  3. Frantisek Malina

    Nuž milá Karin, ako sa hovorí "na web je všetko", ale dovolím si Vás odkázať na niekoľko kníh (napríklad Kresánkovci: Atlas Liečivých rastlín a lesných plodov, s. 268), kde je na dvoch stranách popísaná celá genéza, vrátanie liečivých účinkov. Aj ja som siahol pri tvorbe mojich stránok na web, ale (!) aj na knihy a pokiaľ som nemal aspoň z troch zdrojov potvrdené informácie - nepublikoval som. Skúste si však vo vyhľadávačí kľúčové slová "Sedmokráska obyčajná liečivé účinky" a vysype sa množstvo odkazov :-), to pokiaľ by ste nechceli študovať "klasiku" - teda herbáre a atlasy byliniek...