Ostružina malinová

Ostružiník maliník, Rubus idaeus, syn.: Batidaea vulgaris Nieuwl., Malina

Výskyt: Druh ostružina malinová - Rubus je udomácnený v Európe a severnej Ázii “súťaží” s odrodami v Severnej Amerike. Predtým bola považovaná za odrodu Rubus idaeus var. strigosus, teraz je zvyčajne považovaná za samostatný druh strigosus Rubus (malina americká). Rubus je zložitý rod. Presné rozlíšenie druhu je zistiť pomerne zložito, vzhľadom k častej hybridizácii. Rastlina preferuje ľahké (piesočnaté), stredné (hlinité) a ťažké (ílovité) pôdy a vyžaduje dobre odvodnené pôdy. Preferuje kyslé, neutrálne aj zásadité pôdy. Môže rásť v polotieni.
Kvitne: Od júna do augusta; plody dozrievajú od júla do septembra. Kvety sú hermafrodit (má samčie aj samičie orgány) a sú opeľované včelami a muchami.

Uplatnenie: Listy sa používajú po stáročia ako ľudový liek na liečbu vredov, oparov a gingivitídy (akútny nekrotizujúci zápal ďasna, tzv. Vincentova choroba) všetkých vekových kategórií, rovnako ako na liečbu anémie, kŕčov dolných končatín, hnačky a rannej nevoľnosti u tehotných žien a aj ako upokojenie tonusu maternice a bolestivým menštruačným kŕčom. Môžu byť použité v priebehu posledných troch mesiacov tehotenstva a počas pôrodu (ale nemal by byť použitý predtým). Externe sú listy a korene použiteľné ako kloktadlo na liečbu angíny a zápalov v ústach, ako obklad na zápal spojiviek, drobné rany, popáleniny a vredy predkolenia. Listy sú zozbierané v lete a sušené na neskoršie použitie. Ovocie je antiskorbutikom (ochorenie spôsobené nedostatkom vitamínu C (kyselina askorbová)) a diuretikom. Čerstvá malinová šťava, zmiešaná s trochou medu, je vynikajúci osviežujúci nápoj, v sirupe má priaznivý vplyv na srdce.

Zaujímavosť: Na juhu (južná Európa, stredná Ázia) sa vyskytuje vo vysokých nadmorských výškach, v horách. Rubus je rímsky preklad a znamená červená. Idaeus - druhové meno – poukazuje na prvopočiatky záznamu o rastline na kopci Ida v blízkosti Tróje. V gréckej mytológii sú dve posvätné hory "bohyne" - na Kréte a v Turecku, ktoré poznáme ako Phrygian Ida z antiky. Obidve sú spojené s bohyňou (niekedy nazvaný Mother Idaea).

Aplikácia rastlinky ostružina malinová je na stránke doplnku zdravej výživy Zenthonic.