Medovka lekárska

Meduňka lékařská, Melissa officinalis L., Medunka (rojovník, včelník)

Výskyt: Medovka lekárska pochádza z východného Stredozemia a pestuje sa najmä v strednej a južnej Európe. Poznáme ju ako záhradnú kultúru na menších plochách. Kedže ju včely zbožňujú, dostala po nich aj latinský botanický názov (melissa - včela).

Kvitne: Od júna do augusta.

Zber: Zbierame listy alebo vňať ešte skôr ako rastlina kvitne, viackrát do roka.

Pestovanie: Medovku pestujeme v mierne vlhkej piesčitej alebo piesčito-hlinitej pôde. Vysievame do pareniska od polovice marca. Vysádza sa od polovice mája alebo v septembri. Mladé rastliny sú citlivé na mráz. Odrezáva sa asi 40 centimetrová vňať. Prvý zber v prvom roku rastu sa robí od začiatku až do polovice júla, druhý koncom septembra či začiatkom októbra.

Uplatnenie: Viaceré výskumy potvrdili rôznorodé farmakologické vlastnosti bylinky, z ktorých najväčšiu pozornosť zasluhujú sedatívne, spazmologické a analgetické účinky. Pôsobí proti nespavosti, na štítnu žľazu, usmrcuje baktérie a plesne. V Európe sa medovku odporúča vnútorne používať v najrozmanitejších prípadoch. Upravuje tráviace poruchy (bolesti žalúdka, nadúvanie, nevoľnosť v tehotenstve) aj nervové poruchy (nespavosť, melanchóliu, hystériu). Pôsobí proti hučaniu v ušiach, závratom, mdlobám a búšeniu srdca.

Zaujímavosť: V staroveku sa bylinka tešila názvu "radosť srdca" pre údajné posiľňujúce účinky srdca, bola považovaná za elixír života (Paracelsus). Do Európy prenikli v roku 1661 ako "karmelitánske kvapky" a preslávili sa ako medovkový protikŕčový alkoholový destilát. Už v 15. storočí sa pripravoval "Eau de Charme", jeden z prvých parfumov.

Aplikáciu bylinky medovka lekárska nájdete na stránkach tinktúry Medovka, Ukľudňujúca zmes, na stránke elixírov Neuren a Hypnosan a stránke čajov Babičkine tajomstvo BIO, Nervus, Hlavabol, Detský BIO čaj, Detský prieduškový BIO, Dobrý spánok BIO, Medovka lekárska BIO, Očistenie organizmu BIO, Proti chrípke BIO, Podpora kojenia BIO, Zdravé srdce BIO a stránke Ušné sviečky.