Masáž vákuová (s bankami - bankovanie)

Bankovanie (súčasť tradičnej čínskej medicíny) je alternatívna terapeutická metóda, ktorá využíva prepojenie akupunktúrnych dráh s vnútornými orgánmi tela, znamená to, že konkrétne miesta na ľudskom tele (pokožke) sa vzťahujú ku vnútorným orgánom (pozri tiež informácie na stránke Čakry, meridiány, Headove zóny).

V minulosti sa bankovanie používalo ako procedúra na rôzne ochorenia a mala aj sociálny podtext. Najdôležitejší písomný dôkaz sa zachoval v diele čínskeho lekára Wang Tayra z dynastie Tang (280 n. l.), ktorý odporúčal počas chorôb prikladať na telo bambusové banky a odsávať nimi “zlú, jedovatú krv“.

Dnes je bankovanie chápané ako alternatívna forma. Samotný pojem - bankovanie - nám hovorí, že technickým prostriedkom terapie bude banka. Historicky sa vyvinula banka od bambusových nádob, cucurbituly (druh tekvičiek), kravské rohy, cez keramické až po sklenené banky (dnes sú bežné v terapii).

Už sme uviedli, že primárnym miestom pôsobenia je pokožka ľudského tela. Pôsobenie metódy sa vysvetľuje cez svalstvo, spojivové tkanivá na cievny systém a nervový systém a tzv. meridiány a usmerňovanie “čchi - energie” a “wei - čchi - ochrannej čchi”. Bankovanie v procese reguluje tok čchi a krvi, pomáha “vytiahnuť” škodlivosti z ľudského tela (vietor, chlad, vlhko a horúčavosť) otváraním kožných pórov.

Účinky bankovania sú všeobecné (prečistenie krvi, zlepšenie obehu, obnova funkcie nervového systému…) a lokálne (odstránenie bolesti, uvoľnenie spazmov…). Terapeuti odporúčajú bankovanie kombinovať s ďalšími alternatívnymi postupmi.

Je na mieste otázka: “Čo sa deje v procese bankovania?” Sklenená banka, ktorá miernym nahriatím, priložením na pokožku sa následne prisaje podtlakom na priložené miesto. Podtlakom prasknú kapiláry a vytvorí sa krvný výron. Na tomto mieste sa lokálne zvýši prívod krvi a kyslíka. Výsledkom je rýchla metabolizácia a regenerácia tkaniva.

V praxi sa stretávame s rôznymi metódami bankovania, sú to najmä: bankovanie mierne, stredné a silné (miera nahriatia a tým aj miera podtlaku a prisania na pokožku), bankovanie pohyblivé, bankovanie s ihlou (aplikovať môžu len skúsení akupunkturisti), bankovanie s moxou, plné (krvavé) bankovanie, bylinkové bankovanie, vodné bankovanie a ďalšie.

Bankovanie je vhodné aplikovať pri svalových spazmoch, závratoch, bolestiach hlavy (až migrenóznych stavoch), reumatizme, astme, hypertenzii, kožných problémoch, celulitíde, paréze tvárového nervu, chronickej únave, nočnom pomočovaní a ďalších diagnózach. Je možné bankovaním aj znížiť intenzitu PMS. Bankovanie sa spravidla kombinuje s moxovaním.

Kontraindikácie sú pri kŕčových žilách a trombóze.

Kontakt MT +421 904 800 741 (Eva)

priestory na ul. Sasinkova 34, Piešťany

Kontakt MT +421 908 901 573 (Ján)

priestory na ul. Hájska (pri VÚB banke), Turčianske Teplice

Kontakt MT +420 602 977 336; lubomir.i@seznam.cz Lubomír (sám terapeut sa označuje ako "mobilný terapeut" a preto je vhodné kontaktovať na email, resp. na telefón); terapeut dochádza aj na Slovensko spravidla raz do mesiaca do Považskej Teplej.

 1. Dobrý deň,

  Chcela by som sa spýtať na bankovanie. Manžel má už asi 2 roky problémy s lymfatickými uzlinami v podpazuší a v slabinách, ktoré sa zapaľujú a vyteká z nich hnis. Liečil sa viacerými antibiotikami - nepomohlo, potom mu tie miesta chirurgicky vyčistili, ale stále sa mu to vracia. Chodí ku imunologičke, ktorá mu podáva na podporu imunity Immodin inj. 1x mesačne. Boli sme už aj u liečiteľa, ktorý nám odporučil liečbu homeopatiou, ale ani to nemalo úspech. Liečiteľ si myslí, že je tam nejaký vírus, ktorý bol vnesený pri operácii kolena a proti ktorému sa nevie jeho organizmus brániť. Máva už denne bolesti v podpazuší aj v slabinách. Odporúčate manželovi bankovanie alebo viete o nejakej inej možnosti liečenia jeho stavu. Ďakujem a prajem príjemný deň.

 2. Dobrý deň.
  Dnes som prvýkrát v živote absolvovala bankovanie, nakoľko mávam bolesti v oblasti krčnej chrbtice. Očakávala som sčervenanie kože a modriny, ale mňa bolí celý chrbát ako keby ma niekto riadne zbil. Chcem sa spýtať, či je to normálne že to tak bolí? (Nebojím sa, len aby to malo účinok.)
  Ďakujem.

 3. Dobrý deň, chcem sa Vás spýtať, som mladý človek a mávam denno - denne veľke bolesti v krčnej chrbtici, ktoré trvajú už roky! Absolvoval som už rôzne masáže, ale vždy je to to isté (!!); povedali, že mám zlé držanie tela a že je to z toho! Chcem sa spýtať na to bankovanie, či je to možné, aby mi to pomohlo? Ďakujem.

 4. K P

  Dobry den!

  Pred 2-ma týždňami som bola na bankovaní. Keď mi masérka priložila banku na chrbát, vystriekla mi do nej krv. Masérka sa vyjadrila, že so tam mala silný zápal. No odvedy mám na tom mieste veľké bolesti a pomaly mi bolesť prechádza do celej chrbtice, niekedy mám problém vstať z postele. Chcem sa Vás opýtať , či je toto pri bankovaní normálne a či moja bolesť chrbtice može súvisieť s tým? Ďakujem

 5. Frantisek Malina

  Aj Vám dobrý deň Kristínka85,
  v princípe je na mieste Vám položiť otázky: a) boli ste na bankovaní prvý raz a b) objednali ste si vedomo tzv. mokré bankovanie? Odhliadnuc od týchto otázok, by som sa skôr venoval dôsledkom. Predpokladajme, že terapeutka bola skúsená a Vy ste mali ku nej dôveru (v opačnom garde by bola odpoveď zbytočná). Zo skúseností a diskusiami s inými terapeutmi viem, že takáto situácia môže nastať - ale okamžite by mala (mal) terapeutka (terapeut) ukončiť procedúru - a propo mokré procedúry by sa u más nemali vykonávať. Bolesť chrbtice je s vysokou mierou pravdepodobnosti dôsledok.
  Odporučil by som Vám Kristínka, aby sme tieto otázky diskutovali mimo verejných stránok cestou email (ak budete chcieť). Moja adresa je v Kontakt, resp. slnieckova@slnieckova.sk