Angína, zápal hltana

Nepríjemnosť vo vlastnom nose, hrudi, prieduškách (akútne zápaly lymfatického Waldayerovho prstenca)...

Angína je prudký zápal lymfatického (miazgového) kruhu hltana. Zápal môže postihnúť jednotlivé časti okruhu alebo všetky mandle súčasne. Angína je častá najmä v predškolskom a školskom veku. Nebezpečné sú predovšetkým neodborne liečené hnisavé angíny – spôsobujú komplikácie, abscesy (hromadenie hnisu) v blízkosti mandlí, zápal stredného ucha, zápal krčných lymfatických uzlín.
Významná je príčinná súvislosť medzi angínami vyvolanými streptokokmi a medzi reumatickou horúčkou, zápalom srdcového svalu, ťažkými zápalmi obličiek.

Takže, čo sú angíny?

Pod skráteným označením angína sa rozumie angina tonsillaris (tonsillitis acuta). Zápal sa lokalizuje buď na celom prstenci, alebo na niektorej jeho časti:

 • na podnebnej mandli (angina palatina),
 • nosohltanovej mandli (angina retronasalis),
 • bočných pruhoch hltana (angina pharyngis lateralis),
 • uzlíkoch a granulách zadnej steny hltana (angina pharyngis granularis),
 • jazykovej mandli (angina lingualis).

Angína je širší pojem ako tonzilitída.

Etiológia angín

Angínu vyvoláva infekcia, najčastejšie bakteriálna, niekedy vírusová, zriedka mykotická infekcia. Bakteriálna infekcia sa môže kombinovať s vírusovou.

Bakteriálna infekcia:

 • Streptococcus pyogenes (beta - hemolyticus),
 • Staphylococcus,
 • Pneumococcus,
 • Corynebacterium diphteriae a iné.

Šíri sa zväčša kvapôčkovou infekciou od iných chorých alebo nosičov. Bakteriálna flóra tonzilárnych lakún sa niekedy zmení na virulentnú, pôsobením endogénnych (vnútorných) alebo exogénnych (vonkajších) vplyvov (najčastejšie je to prechladnutie).

Vírusová infekcia:

 • poliomyelitída,
 • chrípka,
 • osýpky,
 • herpes simplex,
 • herpes zoster.

Infekcia môže vyvolať zápal buď sama, alebo za spoluúčasti flóry lakún (dutín), ktorú aktivuje. Aj infikovaná potrava (mlieko) môže byť zdrojom hnisavej infekcie mandlí. Alimentárne angíny (súvisiace s prijímaním potravy) môžu vyvolať hemolytické streptokoky skupiny A a B, ktoré vyvolávajú mastitídu (zápal mliečnych žliaz) u kráv.

Patogenéza

Pri vzniku angíny pôsobia vplyvy vnútorné (endogénne) aj vonkajšie (exogénne). Z vonkajších vplyvov sa uplatňujú najmä meteorologické vplyvy, vplyv chladu, v zime je veľký rozdiel medzi teplotou vykurovaných bytov, pracovísk a vonkajšou teplotou, najmä pri nevhodnom obliekaní sa, veľmi suchý a zaprášený vzduch v budovách s ústredným kúrením. Vnútorné vplyvy - celkové - najmä znížená imunita ako dôsledok nedostatočnej a jednostrannej výživy, nesprávnej životosprávy (nedostatok pohybu, nedostatočné otužovanie), ďalej celkové oslabenie organizmu po akútnych chorobách, operáciách, nadmernom telesnom alebo duševnom vyčerpaní chronickými chorobami a miestne - je dôležité uloženie lymfatického prstenca hltana na začiatku dýchacieho a tráviaceho traktu, chronický zápal mandlí alebo susedných oblastí (nos a prínosové dutiny).

Patologická anatómia

Pri angíne sú na povrchu mandlí, v kryptách a v parenchýme (špecifickom tkanive) rozličné zmeny, pri ťažších formách má exsudát (chorobný výtok) fibrózny (bielkovinové vlákna) charakter a vypĺňa krypty (tonsillitis lacunaris), niekedy sa tvoria fibrínové pseudomembrány, ktoré pevne priliehajú k povrchu mandlí (tonsillitis pseudomembranacea, diphterica). Zmeny niekedy postihujú aj folikuly (dutinky) (tonsillitis follicularis), poškodené časti parenchýmu sa hoja tuhou jazvou a vznikajú atrofické a zjazvené mandle, po zahojení erózií sa na povrchu mandlí tvoria jazvy a zrasty s podnebnými oblúkmi a zjazvia sa vývody krýpt - tak vznikajú predpoklady pre vznik chronickej tonzilitídy. Rozsiahle zmeny vznikajú pri nekróze (odumieraní) sliznice, keď sa tvorí povlak (tonsillitis ulceromembranacea), napr. pri Plautovej - Vincentovej angíne. Tkanivo sa môže rozpadať a zapáchať (tonsillitis gangraenosa), ako napr. pri leukémii a agranulocytóze. Pri oboch sa šíri proces do okolia ako nekrotizujúci zápal hltana.

Angíny delíme na samostatné (idiopatické) - hnisavá angína, Plautova - Vincentova angína, angína diphtherica, združené angíny; symptomatické, ktoré vyvoláva tá istá infekcia ako primárnu celkovú chorobu: angína pri šarlachu, osýpkach, chrípke, týfuse, infekčnej, mononukleóze, poliomyelitíde, herpangína a druhotné, vyskytujúce sa v priebehu krvných chorôb, pri ktorých má organizmus zníženú odolnosť voči infekcií: angína agranulocytotica, angína pri akútnej leukémií.

Komplikácie angín

Počas angíny alebo v rekonvalescencii sa môžu pridružiť komplikácie ohrozujúce život, vznikajú rozličným spôsobom, napr. zápal mandlí postupuje do oblastí voľne komunikujúcich s hltanom, t.zn. do nosa, prínosných dutín a sluchovou trubicou do stredoušia. Infekcia sa rozšíri do hĺbky, štrbinami v puzdre mandle (napr. paratonzilárna flegmóna a absces), lymfatickými cestami do LU (napr. lymfadenitídy, adenoflegmóny, laterofaryngálny a retrofaryngálny absces),
zanesením baktérií alebo ich toxínov z mandlí do vzdialených orgánov ako kĺby, obličky, srdce, komplikácie tejto skupiny sú polyarthritis rheumatica acuta, carditis chorea, iritis, fibrositis. HEMATOGÉNNE prostredníctvom tromboflebitídy drobných tonzilárnych žíl (angína septica), alebo lymfogénne (sepsis post anginam). Komplikácie angín môžu byť miestne a celkové.

Čo urobiť zásadné…?

Posilniť imunitný systém, aplikovať správnu výživu - plnohodnotná strava, vlákniny a zabezpečiť očistu organizmu.

Balíček odporučených prípravkov proti angíne

 1. Dobrý deň,
  chcela by som sa dozvedieť viac o chorobe jazykových mandlí a o ich liečbe.
  Ďakujem

 2. Dobrý deň,
  pani doktrorka z ORL mi urobila výter hrdla a už druhýkrát za posledné 3 mesiace bol nález pozitívny na streptokoka. Po prvom raze som bola liečená antibiotikami, teraz mi ich však nepredpisala. Hrdlo ma bolieva väčšinou len po fyzickej námahe, resp. keď viac a nahlas rozprávam, cca 1 tyždeň (ak ho liečim Tantum Verde) a vtedy sa mi spravia hnisave vriedky v hrdle a hrdlo je červené. Inak nemám teplotu, ani sa necítim chorá. Je možne, že by sa telo samo zbavilo bacila, alebo že mi hrozia aj nejaké komplikácie, kedže sa bacil novonok neprejavuje…
  Ďakujem

 3. Dobrý deň,
  potrebujem radu, už asi 5 mesiacov sa mi na mandliach robia také biele hrudky, neviem to presne opísať (niekedy mám nepríjemný pach v ústach)... už sa mi to robilo aj v minulosti, no nie tak intenzívne a pár rokov som mala s tým pokoj. No teraz to nemizne, vytvárajú sa stále. Hrdlo ma však nebolí. Neviem, či to bude vážne (ešte som s tým nebola u lekára), alebo by stačili na to len nejaké prípravky z lekárne.
  Ďakujem.

 4. Lenka Grabinská

  Dobrý večer, mám 19 rokov a mám zdĺhavý zápal mandlí a v hrdle streptokoka a hrozné vedľajšie účinky, ktoré ma veľmi trápia. Prestali mi rásť vlasy a končeky sa mi hrozne štiepia, až sa mi postupom času vlasy skracujú. V oblasti brady mám dosť škaredé vyrážky, ktoré som predtým nikdy nemala a nechty mám až do hneda. Prosím, poradte mi čo mám robiť, aby sa to dalo opäť do normálu. Liečim sa antibiotickou liečbou už 1,5 msiac, ale žiadne pozitívne výsledky.

 5. tatiana gutova

  Dobrý deň, porebovala by som radu, na mandliach sa mi začali robiť také biele hrudky, sprevádza ich nepríjemny pach ako hnis. Hrdlo ma neboli. Chcela by som vedieť je to nebezpečne a čo s tým. Ďakujem.

 6. Frantisek Malina

  Táto ťažkosť môže mať pôvod práve v anginóznych stavoch. Predpokladám, že mandle stále máte (návšteva u lekára by Vám prevdepodobne pri dlhodobom "hrudkovaní" poslala mandle von :-)...
  Moje odporučenie sú nasledovné maceráty: Echinacea, Šalvia a Zlaté pastilky, ak ide o chronický stav (to mi nepíšete), prejdeme na výmenu informácii via mail, a odporučenie by sme rozšírili (najprv viacej o Vašom zdravotnom stave, životnom štýle... - pretože už ide o otázky na hranici intimity, preto email).