Moxovanie, moxa

Moxa, moxovanie – opäť jedno zo zvláštnych slov, ktoré prirodzene každý terapeut obsahovo zvláda. Moxovanieje tradičná čínska liečebná metóda, ktorá vás dokáže zbaviť mnohých zdravotných ťažkostí. Aj keď je už tisíce rokov starou liečebnou metódou, množstvo ľudí na moxovanie-moxa-2115_jpg_290x600_q85Slovensku stále nevie, o čo ide. Čo je na tejto terapii zvláštne?

Princípom moxovania je prehrievanie akupunktúrnych bodov na tele pomocou moxy. Moxa je vyrobená z bylín, ktoré sú zabalené do tvaru cigár, pričom do moxy sa najčastejšie používa bylina – palina obyčajná. Pri aplikácii sa moxa zapáli a vyžaruje mierne, príjemné teplo. Prikladá sa na telo, pričom vyžaruje infračervené lúče s vlnovou dĺžkou od 1 do 5 mikrometrov.

Hlavné indikácie

Hlavnou oblasťou použitia sú najmä stavy vyčerpanosti, chronické ochorenia dýchacích ciest, poruchy tráviaceho traktu, menštruačné poruchy, poruchy močových orgánov, neplodnosť, bolesti v krížoch, reumatické bolesti pohybového aparátu a ochorenia kĺbov. Táto liečebná technológia je vynikajúca aj pri chorobách a bolestiach zapríčinených chladom, prievanom či zmenami ročných období. Keďže má imunostimulačný efekt, používa sa pri psychických depresiách, nízkom krvnom tlaku a rekonvalescencii po chronických ochoreniach a operámoxovanie-moxa-2117_jpg_290x600_q85ciách. Čínska medicína považuje túto terapiu za mimoriadne účinnú.Moxovanie určitých bodov na tele predlžuje život. Pri prikladaní moxy približne 2 cm nad určitým bodom na tele, teplo z moxy preniká do svalov, a tým pôsobí na ľudský organizmus. Stabilizuje nervový systém, zrýchľuje látkovú výmenu a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Dokáže zlepšiť imunitu i kondíciu a je výbornou prevenciou.

Hlavné kontraindikácie

Moxovanie nie je vhodné predovšetkým pre toho, kto má horúčku. Tiež by sa nemala aplikovať na miesta s veľkými cievami a v okolí očí. Nebezpečná je tiež u tehotných žien, konkrétne v dolnej časti brucha. Aj keď pomáha pri menštruačných poruchách, je nevhodné aplikovať ju počas veľmi silnej menštruácie. Aplikácie klientovi pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok je výrazne nebezpečné.

Zaujímavosť: Moderné výskumy potvrdili hypotézy, že moxovanie zvyšuje počet erytrocytov, leukocytov, endorfínov a má antihistaminové pôsobenie, tlmí zápaly.

Kontakt MT +420 602 977 336;lubomir.i@seznam.cz, Lubomír (sám terapeut sa označuje ako „mobilný terapeut“ a preto je vhodné kontaktovať na email, resp. na telefón); terapeut dochádza aj na Slovensko spravidla raz do mesiaca do Považskej Teplej.