Masáž vákuová (s bankami – bankovanie)

Bankovanie (súčasť tradičnej čínskej medicíny) je alternatívna terapeutická metóda, ktorá využíva prepojenie akupunktúrnych dráh s vnútornými orgánmi tela, znamená to, že konkrétne miesta na ľudskom tele (pokožke) sa vzťahujú ku vnútorným orgánom.

V minulosti sa bankovanie používalo ako procedúra na rôzne ochorenia a mala aj sociálny podtext. Najdôležitejší písomný dôkaz sa zachoval v diele čínskeho lekára Wang Tayra z dynastie Tang (280 n. l.), ktorý odporúčal počas chorôb prikladať na telo bambusové banky a odsávať nimi “zlú, jedovatú krv“.masaz-s-bankami-bankovanie-1594_jpg_290x600_q85

Dnes je bankovanie chápané ako alternatívna forma. Samotný pojem – bankovanie – nám hovorí, že technickým prostriedkom terapie bude banka. Historicky sa vyvinula banka od bambusových nádob, cucurbituly (druh tekvičiek), kravské rohy, cez keramické až po sklenené banky (dnes sú bežné v terapii).

Už sme uviedli, že primárnym miestom pôsobenia je pokožka ľudského tela. Pôsobenie metódy sa vysvetľuje cez svalstvo, spojivové tkanivá na cievny systém a nervový systém a tzv. meridiány a usmerňovanie “čchi – energie” a “wei – čchi – ochrannej čchi”. Bankovanie v procese reguluje tok čchi a krvi, pomáha “vytiahnuť” škodlivosti z ľmasaz-s-bankami-bankovanie-1595_jpg_290x600_q85udského tela (vietor, chlad, vlhko a horúčavosť) otváraním kožných pórov.

Účinky bankovania sú všeobecné (prečistenie krvi, zlepšenie obehu, obnova funkcie nervového systému…) a lokálne (odstránenie bolesti, uvoľnenie spazmov…). Terapeuti odporúčajú bankovanie kombinovať s ďalšími alternatívnymi postupmi.

Je na mieste otázka: “Čo sa deje v procesebankovania?” Sklenená banka, ktorá miernym nahriatím, priložením na pokožku sa následne prisaje podtlakom na priložené miesto. Podtlakom prasknú kapiláry a vytvorí sa krvný výron. Na tomto mieste sa lokálne zvýši prívod krvi a kyslíka. Výsledkom je rýchla metabolizácia a regenerácia tkaniva.

V praxi sa stretávame s rôznymi metódamibankovania, sú to najmä: bankovanie mierne, stredné a silné (miera nahriatia a tým aj miera podtlaku a prisania na pokožku), bankovanie pohyblivé,bankovanie s ihlou (aplikovať môžu len skúsení akupunkturisti), bankovanie s moxou, plné (krvavé)bankovanie, bylinkové bankovanie, vodné bankomasaz-s-bankami-bankovanie-1610_jpg_290x600_q85vaniea ďalšie.

Bankovanie je vhodné aplikovať pri svalových spazmoch, závratoch, bolestiach hlavy (až migrenóznych stavoch), reumatizme, astme, hypertenzii, kožných problémoch, celulitíde, paréze tvárového nervu, chronickej únave, nočnom pomočovaní a ďalších diagnózach. Je možné bankovaním aj znížiť intenzitu PMS. Bankovanie sa spravidla kombinuje s moxovaním.

Kontraindikácie sú pri kŕčových žilách a trombóze.

Kontakt MT +421 904 800 741 (Eva)

priestory na ul. Sasinkova 34, Piešťany

Kontakt MT +421 908 901 573 (Ján)

priestory na ul. Hájska (pri VÚB banke), Turčianske Teplice

Kontakt MT +420 602 977 336; lubomir.i@seznam.cz Lubomír (sám terapeut sa označuje ako „mobilný terapeut“ a preto je vhodné kontaktovať na email, resp. na telefón); terapeut dochádza aj na Slovensko spravidla raz do mesiaca do Považskej Teplej.