Indická masáž hlavy; antistresová masáž

História

Indická masáž je zameraná na hlavu a vznikla pred 4000 rokmi. Pôvodne tvorila súčasť starostlivosti žien o vlasy, na ktoré sa nanášali rozličné typy olejov podľa sezóny (napr. kokosový v letnom období, pre jeho chladivé účinky, ďalej sezamový, mandľový, olivový, bylinné oleje,indicka-masaz-1611_jpg_290x600_q85vrátane horčicového, ale aj cmar a hena). Po čase si túto techniku osvojili holiči, ktorí chodievali do domácnosti, strihali mužom vlasy a ako súčasť služieb im ponúkali čampi – masáž hlavy. Keď zistili, že sa masážou hlavy docieli rýchlejší rast vlasov, tak mal čoskoro každý klient svojho vlastného holiča, ktorý nielen strihal, ale aj masíroval, aby sa mu klient čo najrýchlejšie vrátil späť. Rozdiel v masáži bol ten, že mužom robievali stimulujúcu masáž so zameraním na pokožku, ktorej hlavným účelom bolo povzbudenie a osvieženie klienta, pričom ženám sa zameriavali na ošetrovanie vlasov.

V 70. rokoch sa vydal Náréndra Méhta (nevidiaci masér) do Veľkej Británie študovať fyziot erapiu. Na jeho prekvapenie sa na západe neaplikovala žiadna masáž, ktorá by okrem tela zahrňovala hlavu a to ani vtedy keď vyštudoval kurz celotelovej masáže. Rozhodol sa teda, že sa vráti do svojej rodnej vlasti. Začal navštevovať rôzne rodiny, kde sa nechal masírovať, aby si postupne osvojil návyky a tradície, predávané tisíce rokov z generácie na generáciu.

Keďže v západných krajinách je život pod väčším stresom, postupne ku nej pridával techniky na masáž krku, pliec a ramien a aby bola masáž účinnejšia, časom sa k nej zaradili ájurvédske prvky vyvažovania energie čakier a rozšírenie masáže na oblasť tváre a uší, čím sa celkový účinok ešte viac prehĺbil. Takto vznikla nová technika, ktorá sa dnes vykonáva na špeciálnej masérskej stoličke a to priamo cez oblečenie, bez nanášania oleja.

Filozofia

Niet na svete lepšieho lieku ako je spokojná myseľ. Indickým deťom sa od narodenia aj dindicka-masaz-1608_jpg_290x600_q85nes robieva každodenná masáž, aby boli zdravé. Vo veku od 3 do 6 rokov ich masírujú raz alebo dva razy týždenne a po dovŕšení 6 rokov sa už priúčajú, ako treba pravidelne robiť masáž ostatným členom rodiny. Masáž je po celé generácie neoddeliteľnou súčasťou života. V rodinách sa masírovalo tak, že si najváženejší a najmúdrejší člen rodiny sadol dopredu a za ním ďalší a ďalší člen v podobe vláčika (ťahal dedko repku). Kým ten prvý len tak nečinne sedel a vychutnával masáž, druhý zatiaľ masíroval a bol masírovaný v poradí akom sa sedelo. No a ten kto bol na konci, mal zatiaľ možnosť sa vypracovať. Platilo pravidlo, že čím viacej schopností a váženosti v rodine nadobúdal, tým bola väčšia šanca stať sa predposledný, aby sa aj jemu dostávalo lásky plných dotykov a blahodárnych účinkov.

Zameranie

Masírujú sa ramená, krk a aj chrbát so zameraním na temeno hlavy a tvárovej časti. Dĺžka trvania je 25 až 35 minút, podľa hustoty vlasov. V prípade, že je klient plešatý, ochudobňuje sa o časť hmatov a zameriava sa viac na tvárovú časť.

Účinky

Keď je človek vystresovaný alebo nahnevaný, zvyčajne sa v ňom hromadí napätie. To sa neskôr prejaví v podobe stuhnutého krku a pliec, presilených očí a niekedy aj vypadávaním vlasov. Indická masáž hlavy sa robí v rovnomernom rytme, nepritláča sa priveľmi, aby sa rozptýlili blokády a uvoľnilo sa spomínané nepríjemne nahromadené napätie. Neúčinkuje však iba na telesnej úrovni; ovplyvňuje aj emocionálny stav, lebo upokojuje dušu, podporuje relaxáciu a odbúrava stres. Masážou kože na hlave sa stimuluje prítok krvi do vlasových folikulov, čím sa zlepšuje ich zásobovanie živinami, ktoré sú potrebné na rast zdravých vlasov. V súčasnosti je najčastejšou príčinou nedostatočného prúdenia krvi svalové napätie spôsobené stresom.

Výhody

Takto vznikla nová technika, ktorá sa dnes vykonáva na špeciálnej masérskej stoličke a to priamo cezoblečenie, bez nanášania oleja. Ku zrejmým výhodám tejto masážnej techniky patria:

 • možnost masírovania aj u vás doma,
 • masíruje sa cez oblečenie a bez nanašania oleja,
 • masáž sa vykonáva v sede na špeciálnej stoličke,
 • masáž uvoľňuje, uspáva,
 • masíruje sa aj chrbtová, krčná časť,
 • masáž podporuje rast vlasov, omladzuje plet (zvlášť vhodné pre dámy).

Indikácie

 • relaxuje, upokojuje,
 • odstraňuje migrény,
 • odstraňuje stres, nespavosť, únavu,
 • zbavuje hukotu v ušiach,
 • podporuje rast vlasov,
 • zvyšuje koncentráciu,
 • zabezpečuje príval blahodárnej energie.

Kontraindikácie

Táto masáž sa nesmie vykonávať pri:

 • užívaní silných liekov, ktoré by napr. obmedzovali v šoférovaní,
 • pokusoch o otehotnenie, či v štádiu tehotenstva,
 • otvorených zraneniach.
Kontakt MT +421 908 901 573 (Ján)

priestory na ul. Hájska (pri VÚB banke), Turčianske Teplice

Kontakt MT +420 602 977 336; lubomir.i@seznam.cz Lubomír (sám terapeut sa označuje ako „mobilný terapeut“ a preto je vhodné kontaktovať na email, resp. na telefón; terapeut dochádza aj na Slovensko spravidla raz do mesiaca do Považskej Teplej.