Amma (An mo) masáž

Japonská masáž Amma alebo Anma je akupresúrna (bodová) masáž a znamená upokojiť rukami. V originálnom názve je známa ako An mo a jej základy boli položené v Číne už pred 4000 rokmi. Cez Kóreu sa v 8. storočí dostala do Japonska a odtiaľ sa vydala na západ, kde ju poznáme pod názvom Shia-tsu.

Prísne zákony tvrdia, že túto masáž mohli vykonávať len slepí maséri pre ich precíznosť, trpezlivosť, cit v rukách a pre jej špecifický rytmus, v ktorom je vykonávaná. Výkon masážnej amma-masaz-1596_jpg_290x600_q85techniky bol na žinenke. Masáž v posede (na špeciálne upravenej stoličke) sa začala praktizovať až v 21. storočí. Za túto zostavu vďačíme Tonymu Neumanovi (pôvodom z Kanady), ktorý jediný vlastní autorské práva na jej výučbu. Pôsobí vo Francúzsku.

Filozofia – výklad základných pojmov

Slovo Kata znamená spôsob, ako veci robíme a zároveň vyjadruje aj určitú postupnosť, sled krokov a činov, ktorej sa máme prispôsobiť. Je to ako čajová ceremónia. Spôsob akým sa ma čaj pripraviť, servírovať a konzumovať, tvorí celok kata.

Ikebana znamená umenie aranžovať kvety.

Kaligrafia znamená umenie ako používať štetec, tuš či plátno.

Za starých čias museli samuraji ovládať mnoho rozdielnych kata a to nielen na bojovom poli, ale aj v umení aranžovania kvetov, kaligrafie a čajovom obrade. Na ich úrovni vzdelania bolo jedno, či kata, ktorú ovládajú, spočíva v sebeobrane, či v príprave čaju. Zvládnutím akéhokoľvek kata viedlo k rovnakej dokonalosti a dávalo rovnaké lekcie v trpezlivosti, rešpekte, sebakontrole, vytrvalosti, presnosti a tak ďalej. Kata nevyjadruje samoúčelnosť, ale prostriedok k dosiahnutiu cieľa a tým aj poučenia, ktoré nám prináša.

Preto sa masáž v sede (aj keď trvá iba 15 minút) učí na cely život, avšak táto masáž sa chápe akamma-masaz-1597_jpg_290x600_q85o príležitosť k osobnému rastu, k uspokojeniu a k väčšiemu pochopeniu našich blížnych a súciteniu s nimi. Kto vyskúša Ammu, naučí sa vnímať nielen na fyzickej, ale aj na spirituálnej a emocionálnej úrovni.

Zameranie

Cieľom tejto masáže je uvoľniť a nabudiť klienta v priebehu 15 min. Masér pritom stimuluje sled bodov podľa energetických dráh – meridiánov. Masíruje sa na hlave, na chrbte, v bedrovej časti a celkovo aj krčna časť chrbtice od ramien až po končeky prstov. Akupresúrne body si môžeme predstaviť ako studne, ktoré siahajú hlboko do energetických kanálov a keď sa na meridiánoch vytvoria blokády, tok energie sa preruší. Stimuláciou sa docieli nabudenie a klient má pocit, že masér prepožičal energiu, no opak je pravda, je to vaša vlastná energia, ktorá sa rozprúdila po celom tele.

Účinkyamma-masaz-1598_gif_290x600_q85

Po pôsobení na oblasť krku a chrbta pocítite nielen úľavu, ale hlavne pocit znovu naviazania určitých väzieb.
Ľavá hemisféra mozgu sa prepojí s pravou, hlava s telom, vy sami so svojou bytosťou ako takou, aj s masérom.
Obnoví sa väzba a to je to blaho, ktoré ľudia s takým potešením objavujú a prijímajú.

Kontraindikácie

Táto masáž sa nesmie vykonávať pri:

 • užívaní silných liekov, ktoré by napr. obmedzovali v šoférovaní,
 • pokuse o otehotnenie, či v štádiu tehotenstva
 • otvorených zraneniach.

Výhody

 • masíruje sa v sede bez nutnosti odhalenia,
 • špeciálna stolička je pohodlná a ľahko prenosná (možnosť, aby Vás masér navštívil aj u Vás doma),
 • trvá iba 15 minút, čo je výhodou priamo na pracovisku, napríklad cez obednú prestávku,
 • zlepšuje odolnosť voči stresu,
 • motivuje, zvyšuje výkonnosť a vitalitu každého jedinca,
 • upokojuje podráždenú nervovú sústavu, zvyšuje koncentráciu,
 • zlepšuje vzájomnú komunikáciu oboch mozgových hemisfér,
 • vhodne spestruje program vašej oslavy, párty, záhradnej slávnosti, alebo aj ako bunus pre zamestnancov  firiem.

Kontakt MT +421 908 901 573 (Ján)

priestory na ul. Hájska (pri VÚB banke), Turčianske Teplice