Vitamíny B komplexu a Alzheimerova choroba – nechcem si to nechať len pre seba … 11

Alzheimerova choroba hrozí najmä vo vyššom veku. Každodenná dávka vitamínu B môže toto riziko znížiť.

Vysoká hladina homocysteínu (aminokyselina) v krvi je rizikovým faktorom Alzheimerovejvitaminy-b-komplexu-a-alzheimerova-choroba-nechcem-si-to-nechat-len-pre-seba-11-2046_jpg_290x600_q85choroby. Hladinu tejto aminokyseliny znižuje B vitamín. Doteraz však nebolo preskúmané, či tento vitamín súčasne znižuje aj riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Vysoké, ale neškodné dávky

David Smith a Gwenaelle Douaud z Oxfordskej univerzity vo Veľkej Británii sledovali pomocou magnetickej rezonancie dvesto starších ľudí s poruchami pamäti. Polovička dobrovoľníkov dostávala vysoké dávky vitamínu B12, B6 a kyseliny listovej, ktoré mnohonásobne prekračovali odporúčané denné množstvo: v prvom prípade až 300x, v druhom 20x a v treťom štyrikrát. Druhá polovica dobrovoľníkov dostávala placebo.

Chráni najviac ohrozené časti mozgu

V roku 2010 Smith a jeho tím ukázali, že vysoké dávky vitamínu B spomaľujú úbytok mozgových buniek u pacientov s nadmernou hladinou homocysteínu. Teraz sa pozreli lepšie na to, ktorých oblastí mozgu sa táto ochrana týka. Zistili, že B vitamín chráni práve tie oblasti, ktoré najviac zasahuje Alzheimerova choroba, vrátane hipokampu a malého mozgu. Pri placebe bola atrofia týchto mozgových oblastí 5,2 percenta, vitamín B ju znížil na 0,6 percenta. To sa prejavilo aj v lepších výsledkoch kognitívnych testov (z latinského slova cognitio – vedomosti, poznanie; znamená poznávací, týkajúci sa poznania – pozn.: FH), ktoré dosahovala skupina „dopovaná“ vitamínom B.

Opatrný optimizmus

„Výskum prvý raz ukázal, že je možné zmierniť postup choroby v mozgu“, povedal pre New Scientist Smith. Simon Ridley z Britskej spoločnosti na výskum Alzheimerovej choroby (Alzheimer’s Research UK) upozornil, že sú potrebné ďalšie vedecké štúdie, lebo iba časť ľudí s miernymi kognitívnymi poruchami nakoniec ochorie na Alzheimerovu chorobu. Smith je napriek tomu presvedčený, že neexistuje dôvod, aby ohrozená skupina starších ľudí nezačala brať B vitamín už teraz, teda ešte predtým, než sa urobí ďalší dlhodobý výskum.

Praktickí lekári už to vedia

Niektorí praktickí lekári B vitamíny už aj tak predpisujú.„Položil som im túto otázku na minuloročnej konferencii“, povedal pre New Scientist Smith. „Jeden psychiater z publika sa prihlásil o slovo a odpovedal: ‘My sme to v skutočnosti robili skôr, než ste publikovali svoj výskum’. Takže lekárov už nič nezastaví.“

Viac sa o Alzheimerovej chorobe a balíčku prípravkov na pomoc proti chorobe dočítate aj na našej stránke pri diagnóze Alzheimerova choroba.

Autor: Zázračný svet/ma; http://www.pluska.sk/zazracnysvet/medicina/vitamin-b-bomba-proti-alzheimerovej-chorobe.html; publikované: 22.05.2013