Graviola, Annona – nechcem si to nechať len pre seba – URLS NOT SET

Graviola ostnatá

Annona ostinatá, Annona muricata; guanabana, ostnatý corossol, ostnatý cachiman, graviola, soursop)

Výskyt:Annona ostnatá je plod stromu graviola  (z čeľade anonovité) a označuje sa za zázračného zabijaka rakovinových buniek (dokonca niektoré zdroje ho označujú 10 000 krát silnejší než chemoterapia). Je to malý, bohato rozvetvený strom, vysoký 3 m až 8 m. Plod má podobu zelenej 20 cm až 30 cm dlhej pretiahnutej gule s mäkkými ostňami. Pochádza pravdepodobne z karibských Antíl, Strednej Ameriky a severnej Južnej Ameriky. V súčasnosti sa vyskytuje aj v Ázii, Oceánii a Afrike.

Použitie: Listy a semená sa dlho používali ako prostriedky proti (okrem iného) parazitom, vysokému krvnému tlaku a rakovine. Semená sú emetiká (vyvoláva zvracanie). Semená aj odvary z listov sa používajú proti všiam. Kvety sa používajú ako antispazmodikum (proti kŕčom), nechcem-si-to-nechat-len-pre-seba-9-2041_jpg_290x600_q85pektorálium (bolesť v prsiach) a na zmiernenie kataru. Listy sa používajú ako sudoriferum (vyvoláva potenie), antispazmodikum, emetikum a ako prostriedok na privodenie spánku. V Karibiku sa verí, že položenie listov rastliny na posteľ pod spiacu osobu s horúčkou do nasledujúceho rána odstráni horúčku. Odvary z listov sa používajú ako obklady proti zápalom a napuchnutým nohám. Zrelý plod má mať antiskorbutické účinky. Dužina sa používa ako obklad proti roztočom z čeľade Trombiculidae. Nezrelý usušený plod sa používa proti hnačke. Existuje veľa ďalších použití rastliny. Hlavný záujem o túto rastlinu aktivuje jej silný protirakovinový účinok. Hoci je účinná proti mnohým zdravotným ťažkostiam, je to práve tento účinok, ktorý vyvoláva najväčší záujem. Táto rastlina má dokázaný hojivý účinok pri rakovine u všetkých typoch onkologických ochorení. Okrem schopnosti liečiť rakovinu, má graviola široké spektrum antimikrobiálnych účinkov, ako proti bakteriálnym, tak aj plesňovým infekciám a zaberá aj proti vnútorným parazitným červom, znižuje vysoký krvný tlak a používa sa pri depresiách, strese a nervových poruchách. Výskumy ukazujú, že pomocou extraktov z tohto zázračného stromu je možné:

  • zaútočiť proti nádorom bezpečne a účinne pomocí prírodnej terapie, ktorá nespôsobuje extrémnu nevoľnosť, straty na hmotnosti a vypadávanie vlasov,
  • chrániť svoj imunitný systém a tak sa vyhnúť smrteľným infekciám; cítiť sa po liečebnej procedúre silnejší a zdravší.

Zaujímavosť: Zdroj týchto informácii tiež vyvoláva úžas; pochádza od jedného najväčšieho amerického výrobcu liečiv a táto rastlinka prešla viac ako 20 laboratórnymi testami od 70. Rokov minulého storočia. Výsledky testov dokázali. Že extrakty z tohto stromu účinne ničia nechcem-si-to-nechat-len-pre-seba-9-2042_jpg_290x600_q85zhubné bunky dvanástich typov rakoviny a zabíjajú ich, vrátane rakoviny hrubého čreva, prsníkov, prostaty (pozri tiež Thapsia), pľúc a slinivky. U troch zložiek sa preukázalo, že spomaľuje rast rakovinových buniek už spomínaných 10000krát silnejšie ako Adriamycin, ktorý sa bežne používa ako chemoterapeutické liečivo. Najmä – zabíjajú len rakovinové bunky a nepoškodzujú bunky zdravé!

Z doterajšieho vyplýva logická otázka. Prečo o protirakovinovej vlastnosti stromu neprenikla medzi verejnosť informácia?

Rôzne časti stromu (koreň, listy, kôra a semená) už storočia využívajú domorodí indiánski šamani. Aj ďalší obyvatelia Južnej Ameriky na liečbu ochorenia srdca, astmy, pečene a artritídy používali tento strom.
Farmaceutická spoločnosť naliala veľké peniaze do vedeckého výskumu – a s výsledkami boli šokovaní. Graviola naozaj bola rakovinu hubiaca rastlina.Ale tým sa príbeh rastliny takmer skončil. Spoločnosť má so stromom veľký problém – nedá sa patentovať – teda niet spôsobu, ako vrátiť investované peniaze. Ukázalo sa, že spoločnosť takmer sedem rokov skúšala syntetizovať dve z najsilnejších protirakovinových ingrediencii v graviole – to sa však nepodarilo – originál jednoducho neboli schopní replikovať. Neexistoval žiadny spôsob ako ochrániť investované peniaze – a tak testovanie gravioly odišlo do histórie bez akéhokoľvek publikovania – výsledky svojich výskumov nezverejnili! Našťastie však jeden vedec z výskumného týmu, ktorého svedomie mu nedovolilo sa pozreť, ako sa pácha tak nehorázna vec. Hoci riskoval svoju kariéru, skontaktoval spoločnosť, ktorá sa venuje zberu liečivých rastlín z amazonského pralesa a jednoducho im celú anabázu o graviole povedal.

Čo uverejnili ďalšie zdroje…

… Národný inštitút rakoviny vykonal prvý vedecký výskum v roku 1976. Výsledky potvrdili, že „listy a stonky gravioly sa ukázali ako účinné pri napadaní a ničení zhubných buniek“. Výsledky publikované v internej správe však nevysvetliteľne neboli nikdy uvoľnené pre verejnosť…

… Od roku 1976 bolo dokázané, že graviola je úžasne mocný zabijak rakoviny až 20 nezávislými laboratórnymi testami, avšak až doteraz neboli vykonané žiadne klinické skúšky s dvojitým slepým testom – čo je typický benchmark, aký vedci, lekári a odborné časopisy používajú na posúdenie terapeutickej hodnoty – neboli nikdy iniciované…

… Štúdia vydaná v Journal of Natural Products následne po štúdii vykonanej Katolíckou univerzitou Južnej Kóreje uviedla, že u jednej chemikálie v graviole zistili, že zabíja bunky rakoviny hrubého čreva „10 000 krát účinnejšie než Andriamycin (bežne používaný chemoterapeutický liek) …“

… Najdôležitejšia časť správy Katolíckej univerzity je o tom, že graviola sa ukazuje, že útočí selektívne len na rakovinové bunky a ponecháva zdravé bunky nedotknuté. To je rozdiel oproti chemoterapii, ktorá útočí bez rozlíšenia na všetky aktívne sa rozmnožujúce bunky (ako bunky žalúdka a vlasov), čím často vyvoláva ničivé vedľajšie účinky nevoľnosti a straty vlasov u chorých na rakovinu…

… Štúdia na Purdue University (Indiana, USA) nedávno zistila, že listy zo stromu graviola zabíja bunky v šiestich líniách ľudskej rakoviny a zvlášť účinné sú proti rakovine prostaty, slinivky brušnej a pľúc.

Po siedmych rokoch bolo ticho konečne prelomené a je to tu! A prečo to nevieme? Pretože určité veľké korporácie chcú dostať späť svoje peniaze vložené za roky výskumu pri snahe vytvoriť syntetickú verziu tohto na predaj. Takže teraz to viete aj vy a môžete pomôcť blízkej osobe v núdzi, keď mu to poviete, alebo sa občas sami napijete šťavy anonny ako prevenciu. Chuť nie je zlá a určite nemá žiadne vedľajšie účinky. Prirodzene aj ďalšie rastlinky sú užitočné.

… a čo dodať na záver?

I keď dnes internet poskytuje množstvo informácii, pridávam tento článok do série Nechcem si to nechať len pre seba… A je len jedna otázka a zároveň aj (ne) odpoveď, s ktorou sa stotožňujem: koľko ľudí zbytočne odišlo, zatiaľ čo výrobca (asi aj viacerí výrobcovia) tlačili veľké peniaze do tajomstva stromu graviola? (František Herzáň)