Gemmoterapia, gemmoterapeutiká

Gemmoterapia je odvetvie fytoterapie, teda terapiu pomocou tinktúr (macerátov) – výťažkov z pukov rastlín a výťažkov z bylín. Tinktúry vyrobené z púčikov rastlín nesú názov gemmoterapeutiká. Do pukov (latinsky gemmon) rastlinka ukladá to najcennejšie – genetický potenciál – ako svoje zárodočné časti. Tie jej umožňujú prežiť a zabezpečiť si budúcnosť – chrániť sa proti chorobám byliniek.gemmoterapia-gemmoterapeutika-1854_jpg_290x600_q85

Extrakty z pukov preto obsahujú mimoriadne hodnotné látky, ktoré sa v inej časti rastliny nevyskytujú. Sú to najmä rôzne hormóny, enzýmy, minerály, stopové prvky, vitamíny a ďalšie, ktorých má ľudský organizmus takmer vždy nedostatok.Gemmoterapia prináša pozoruhodné výsledky i pri ťažko liečiteľných chorobách, napr. pri borelióze, pri rôznych krvných a nervových ochoreniach.Gemmoterapia je nazvaná v rôznych zdrojoch – alternatívna medicína tretieho milénia.

Za domovskú krajinu gemmoterapie sa považuje najmä v Francúzsko a dnes je najviacej rozvíjaná v krajinách (okrem materského Francúzska) ako Kanada, Belgicko, Švajčiarsko, Španielsko a Taliansko. Od roku 1998 je to aj Česko a najnovšie Slovensko.

Aj niektoré aplikácie v niektorých zverejnených produktoch v sekcii Liečivé bylinky, plody, huby, riasy a minerály nesú prvky v krátkosti popísanej disciplíny –gemmoterapie.