Dieťa od hlavy až ku päte v pohybe

Lauper Renate

Zlé držanie tela, nadmerné prehnutie v páse, okrúhly chrbát, nastavenie nôh do “X” – to je len malý výpočet nedostatkov, ktoré pozorujeme u veľkej skupiny detí. Počas cvičenia na hodinách telesnej výchovy, alebo počas hier na tieto deti sa neberie zreteľ. Predškolské a školské obdobie dieťaťa je veľmi “vzácne”, v tomto období dochádza ku prudkému rozvoju, ktorý sa týka dieta-od-hlavy-az-ku-pate-v-pohybe-93_gif_290x600_q85fenoménu – pohyb.

Spôsob, ako toto učenie sa pohybovať môžeme výrazne ovplyvniť spočíva v tom, že si deti budú svoje telo uvedomovať a pohyb budú “cítiť”. Malé, anatomicky cielené pohybové impulzy a hravé cvičenia zamerané na cítenie pohybu a kvalitu pohybu vedú ku celkovej pohode dieťaťa a predovšetkým ku prevencii, ale i ku náprave zlých pohybových návykov – ktorých dôsledkom je spravidla deformita tela.

Pohybový koncept autorky knihy – špirálna dynamika – je integrovaný do celej knihy a môžeme ho jednoducho popísať ako “návod na použitie vlastného tela”; máme to všetci vo svojich rukách.

Poznámka: špirálna dynamika je trojromerný koncept koordinácie ľudského pohybu založený na anatómii.

  • utor Renate Lauper
  • Vydavateľstvo Poznání, ČR
  • Kniha tvrdý prebal, 132 strán, 160×230