Zápcha, nepriechodnosť čriev

Problém spojený s obtiažnym alebo nedostatočným vylučovaním stolice…

Skupina porúch trávenia

Zápcha (obstipácia) sa vyskytuje v akútnej alebochronickej podobe. Náhle sa zjavuje pri zapcha-1441_jpg_290x600_q85nepriechodnosti čreva (spravidla spolu so zastavením vetrov, vracaním a kolikovými bolesťami). Chronicky sa vyskytuje pri čiastočných prekážkach v čreve alebo zápalových procesoch aj pri poruchách motility čreva.

Zápcha môže byť aj dôsledok iných ochorení organizmu ako čreva. Najčastejšou príčinou zápchy môžu byť poruchy nervovej regulácie, najmä útlm vyprázdňovacieho reflexu. Tento druh porúch je podmienený nesprávnou životosprávou, zlými návykmi – tento typ zápchy sa nazýva tiež habituálna – návyková. Vzniká sedavým spôsobom života, nedostatkom pohybu, tučnoty, stravou s malým obsahom zvyškových látok, potláčaním nutkania na stolicu, náhlení, únave, strachu a pod.

Ale jadro ťažkosti je vo veľkej väčšine prípadov v nevhodnej strave. Na prvom mieste je bezpochyby nadmierne používanie cukru, bielej múky a svetlého pečiva, červeného mäsa a mliečnych výrobkov (predovšetkým tavené syry). Významnú úlohu majú tiež nadmerné užívanie ATB a hormonálnych prípravkov vrátane antikoncepcie, ktoré významne narúšajú prirodzenú bioflóru čriev.

Zaujímavosť: Je dokázaný vzťah medzi zápchou a depresívnymi stavmi (zvlášť pri niekoľkodennej obstipácii). Toxíny zo zahnívajúcich zbytkov potravín (najmä mäsa) a metabolických produktov premnožených kvasiniek a plesní otravujú telo vrátane mozgu. Dať si kúsok čokolády je sebevražda, lebo obsiahnutý cukor zápchu nie len zhoršuje, ale naviac patogénnym organizmom poskytuje základný zdroj potravy.

Balíček odporučených prípravkov proti zápche

Na zrýchlenie harmonizácie čriev a odstránenie chronickej zápchy odporúčame Dúhový elixír Fungilen; pri dodržaní odporučenej terapie sa výsledok dostaví pomerne rýchlo.