Rakovina

Pojem vyvolávajúci hrôzu v populácií…

Rakovina – ochorenie spôsobené nádorom

Pre zhubný nádor (tumor, onkóm, novotvar) sú charakteristickými prejavmi nekontrolovateľné bujnenia s ničením okolitého tkaniva, vznik metastáz (druhotných rakovinných ložísk) a celkový rakovina-1449_jpg_290x600_q85vplyv na organizmus.

Najčastejším zhubným nádorom je karcinóm a jeho rôzne druhy. Ide o jedno ochorenie, s rôznou lokalizáciou, lebo karcinóm je ochorenie určitého druhu tkaniva.
Najčastejšími postihnutými orgánmi sú prsia a kŕčok maternice u žien a prostata u mužov s možnosťou metastáz. Najčastejšími nádormi sú nádory hrubého čreva a konečníka, žalúdka, krvi (leukémia). Rakovina je druhou najčastejšou príčinou smrti vo vyspelých štátoch (prvou sú SCCH). Príznaky sú rôzne u jednotlivých orgánov a obvykle nebývajú spočiatku príliš typické. Patria sem napr.: dlhotrvajúci nevysvetliteľný pocit únavy, zväčšenie uzlín, krv v stolici, intenzívne chudnutie, meniace sa kožné znamienka, nehojace sa ranky, tvorba modrín.

Balíček odporučených prípravkov proti rozvoju rakoviny

Odporúčame aj Dúhové elixíry Fungilen (zanesený črevný trakt) a v zimnom období Fruktavit.

Zaujímavosť: Stredomorská burina zabíja rakovinové nádory, pod týmto názvom vyšiel v denníku Pravda, od autora Miroslava Vajsa (11.07.2012) zaujímavý článok.
Molekulárny „granát“ vyrobený z výťažkov stredomorskej rastliny sa ukázal účinný v boji proti rakovinovým nádorom v aj pokročilejšom štádiu. Momentálne prebiehajú klinické testy nového lieku. Doterajšie testy ukázali, že nový liek dokáže plávať v krvnom riečisku bez toho, aby si ho „všimli“ zdravé bunky a aktivuje sa až keď stretne špecifické rakovinové proteíny. V tom momente ,,exploduje“ ako molekulárny granát, zničí rakovinové bunky a ich priame napojenie na dodávky krvi, no zdravé krvné bunky a tkanivá necháva nepoškodené.

Nový liek s označením G202 vedci vyrobili z rastliny Thapsia garganica (v dostupných zdrojoch slovenský výraz nenájdený, pozn.: FH), ktorá rastie v oblasti okolo Stredozemného mora. Táto rastlina obsahuje látku thapsigargén, o ktorej sa už v antickom Grécku vedelo, že je pre zvieratá jedovatá. Arabskí obchodníci ju nazývali ,,mrkva smrti“, pretože dokázala zabiť ťavy, ktoré ju spásli.
V laboratórnych podmienkach dokázal liek G202 postavený na báze thapsigargénu (účinok spočíva v inhibícii triedy enzýmov známych v odborných kruhoch pod skratkou SERCA, pozn.: FH) počas tridsiatich dní zredukovať ľudský nádor na prostate až o polovicu. Liek bol zatiaľ testovaný len na myšiach. Dosiahol tak podstatne lepšie výsledky, ako klasický liek docetaxel používaný pri chemoterapii. Docetaxelu sa nádor na prostate myší podarilo zmenšiť o 50 percent len v jednom prípade z ôsmich. Nový G202 to dokázal v siedmich prípadoch z deviatich, čo predstavuje úspešnosť takmer 80 percent.

Vedci z USA a Dánska o novom lieku informovali v žurnále Science Translational Medicine. V štúdii zároveň uviedli, že G202 zabránil 50 percentám recidívy, teda návratu rakoviny prsníka, obličky a močového mechúra. Na základe týchto výsledkov vedci z Univerzity Johnsa Hopkinsa a ďalších dvoch pracovísk pristúpili k prvej fáze klinických testov. V nej testovali bezpečnosť lieku na 29 pacientoch s rakovinou v pokročilom štádiu. Momentálne sa pripravuje druhá fáza klinických testov na pacientoch s rakovinou prostaty a rakovinou pečene. ,,Naším cieľom bolo premeniť túto veľmi toxickú prírodnú látku na liečivo schopné ničiť rakovinové nádory,“ povedal hlavný autor štúdie Samuel Denmeade, profesor onkológie, urológie a farmakológie z Lekárskeho inštitútu Johnsa Hopkinsa. ,,Vytvorili sme nakoniec liek, ktorý vypúšťa aktívne látky len pri kontakte so špecifickými bielkovinami,“ dodal. Denmeade preto nový liek prirovnáva k neodistenému granátu. Liek je možné vpichnúť do krvného obehu, ktorým nebadane prechádza, až kým nenájde rakovinové bunky, ktoré granát odistia. V tej chvíli sa do nádoru a jeho vyživovacích kanálov dostane dávka účinnej látky, ktorá ich zlikviduje.
,,Zaujímavé na tom, je že rakovinové bunky samotné granát odistia a usmrtia sa,“ pridáva sa spoluautor štúdie John Isaacs. Vedci predpokladajú, že rakovinové bunky si nedokážu vytvoriť odolnosť proti tomuto lieku, pretože útočí na bielkoviny, ktoré musia produkovať, aby prežili.

Podobné zaujímavé informácie sú aj pri prípravku Graviola ako aj stromu, z ktorého pochádza.