Rakovina hrubého čreva a konečníka

Nepríjemnosť spojená s ukončením tráviaceho cyklu …rakovina-hc-a-konecnika-1989_jpg_290x600_q85d

Britskí vedci zistili pri skúmaní dobrovolníkov prijímajúcich stravu rôzneho zloženia, že červené mäso v hrubom čreve (HČ) zvyšuje tvorbu látok, ktoré menia štruktúru DNA. Pri následnej mutácii hrozí, že v bunkách výstelky HČ dôjde ku zhubnému rakovinnému bujneniu. Ide vôbec o prvú jednoznačnú vedecky potvrdenú súvislosť medzi konzumácioučerveného mäsa a vznikom prvého štádia rakoviny. Riziko vzniku rakoviny HČ a konečníka je až o tretinu vyššie u osôb, ktoré pravidelne konzumujú viacej ako dve porcie červeného mäsa alebo spracovaného mäsa denne v porovnaní s tými, ktorí zjedia menej než jednu porciu týždenne. Práve rakovina HČ a konečníka je jednou z najčastejších foriem rakoviny v rozvinutých krajinách. Okrem pravidelnej konzumácie červeného mäsa ku tomu „prispieva“ strava bohatá na voľné tuky, živočíšne bielkoviny (mliečne výrobky) a rafinované sacharidy (biela múka, sladkosti). Ďalšími rizikovými faktormi je nedostatok pohybu.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) pribúda každým rokom takmer milión nových prípadov, pri čom asi pol milióna ľudí tomuto ochoreniu podľahne.

Náprava stavu je pomerne jednoduchá: do stravy zaradiť viacej čerstvej domácej zeleniny a ovocia, celozrnných obilovín. Pokiaľ máte potrebu konzumácie mäsa (aj v závislosti na krvnej skupine), uprednostňujte ryby a hydinu, pokiaľ možno bez antibiotík a hormónov. Pri poškodení DNA v bunkách HČ je nevyhnutný  prísun dostatočného množstva vlákniny a očista celého zažívacieho traktu od zahnívajúcich a toxických usadenín. Podľa odborných štúdii až v 70. percentách prípadov rakoviny tohto typu je možné predísť významnou zmenou výživy a životného štýlu. Ku varovným signálom možného ochorenia patria opakujúce sa zápchy, hnačky a krvácanie z konečníka.

Liečebná kúra bylinnými doplnkami by nemala trvať menej ako 6 týždňov a po určitom čase ju opakovať. Pri silnom zanesení dechtom, soľami, lepkom z bielej múky a nestráviteľným kaseinom z kravského mlieka je veľmi vhodná a odporúčaná návšteva odborného zariadenia, ktoré vykonáva colonhydroterapiu (črevná sprcha).

Balíček odporučených prípravkov proti rakovine HČ a konečníka