Prostata

Pojem vyvolávajúci nepríjemný pocit u väčšiny mužov…

Prostata je predstojná žľaza, za normálnych okolností veľkosti vlašského orecha. Obklopuje močovú trubicu (v časti z močového mechúra do penisu). Tento nepárový žľazový orgán prostata-1444_jpg_290x600_q85 tekutinu, ktorá transportuje spermie, zvlhčuje močovú trubicu a chráni ju pred infekciami.

Prvé problémy môžu nastať už pri jej zväčšení bez chorobných zmien. Všeobecné príznaky sú časté, naliehavé, niekedy bolestivé nutkanie na močenie, moč môže byť krvavý, oslabený prúd, pocit neúplného vyprázdnenia, pridružená porucha sexuálneho života.
Rakovina prostaty je v rannom štádiu bez príznakov, alebo všeobecnými príznakmi, neskôr bolesť v bedrovej časti alebo v panvy, úbytok hmotnosti.
Zápal prostaty (prostatitída) generuje bolesť medzi ritným otvorom a mieškom, bolesť pri močení, bolestivá ejakulácia, krv v sperme a moči, horúčka a zimnica, bolesti v bedrovej časti chrbta.

Už v období dospievania sa môže vyskytnúť akútny zápal prostaty, pričom infekcia ku nej prenikne cez močovú trubicu. V priebehu života muža je pravdepodobne nevyhnutné, že skôr, či neskôr sa objavia niektoré vyššie uvedené ochorenia prostaty. Najčastejšie sú to nezhubné (benígne) zmeny. Vo vyššom veku je prakticky nevyhnutný výskyt benígnej hyperplázie prostaty (BHP, zväčšenie). Pri vzniku BHP zohrávajú dôležitú úlohu rôzne faktory, ako sú napríklad hormonálne zmeny, ale aj spôsob života. Konzumácia veľkého množstva živočíšnych tukov, rafinovaných cukrov, bieleho chleba a cestovín, alkoholu, čiernej kávy spolu s nedostatkom pohybu sú faktory podporujúce BHP. Vekom sa hladina testosterónu znižuje a vznikajúci dihydro – testosterón pri odbúravaní testosterónu stimuluje nežiadúci rast prostaty.

Balíček odporučených prípravkov na prostatu