Malnutrícia, nedostatočná výživa

Nepríjemnosť spojená s nedostatočnou výživou…

Malnutrícia je vlastne nedostatočná výživa (vitamínov a stavebných látok). Pri krátkom trvaní jej následky sú vratné (reverzibilné). Pri dlhom trvaní vedie ku telesnému chradnutiu, prudkému malnutricia-1460_jpg_290x600_q85schudnutiu, celkovej ochablosti a strate síl (kachexií) až smrti.
Príčiny (bývajú rôzne) môžu byť následkom porúch zažívacie traktu (spomalená motilita žalúdka), zápalové ochorenia, nádorové ochorenia, vredy, čreva a ich zápalové ochorenia, poruchy imunitného systému s chronickými prejavmi na črevnej sliznici, poruchy vodného a minerálového hospodárstva organizmu, rôzne vírové a infekčné ochorenia sprevádzané úpornými hnačkami a zvracaním, rôzne psychické poruchy – degeneratívne zmeny mozgu a rôzne psychózy (najčastejšie pri Anorexii nervose, Bulímii).

Zvláštnou kategóriou sú vrodené malnutrície, ide o vrodené chyby vstrebávania určitých látok; vychádzajú z chromozómových mutácií a končia vačšinou smrťou v mladom veku. Sú aj stavy (ojedinele) udržiavané na umelých výživách, ale skôr či neskôr končia smrťou.
Následkom choroby bývajú výrazná svalová atrofia, chudnutie, zlyhanie celého regulačného systému organizmu, poruchy na úrovni hormonálnej, zníženie motility tráviaceho traktu a vedie až ku akútnemu rošíreniu (dilatácii) žalúdka, oklúzii ciev, rozdutiu čriev až nepriechodnosti čriev (ileu). Spravidla klesá kontrakčná schopnosť svalstva, objavuje sa apatia, únava, nesústredenosť, rôzne vegetatívne prejavy – zima, vnútorné chvenie, mravenčenie, pre nedostatočnú výživu, presnejšie nedostatok nutričných látok, vitamínov, zlyháva činnosť dôležitých orgánov – pečeň, obličky – paradoxne pri totálnej kachexii sa objavuje stukovatenie pečene, ako následok chránenia dôležitých orgánov.

V liečbe je nutný komplexný liečebný režim zahŕňajúci správne zavodňovanie (hydratáciu organizmu), realizovať postupnú výživu od najľahšie straviteľných jedál (tekutá a kašovitá forma) po zložitejšie, od uhľohydrátovej stravy cez bielkoviny po tuky, dopriať dostatočný adaptačný čas organizmu, venovať náležitú pozornosť psychickej stránke pacienta a aktivizovať organizmus – posilovať svalstvo, dychové cvičenia, cvičenie jogy…

Balíček odporučených prípravkov proti malnutrícii