Imunitné ťažkosti, strata imunity, znížená imunita

Imunita je odolnosť organizmu proti určitej infekcií, alebo schopnosť organizmu rozoznať „svoje“ od „cudzieho“ a pomocou bielych krviniek (lymfocyty, makrofágy) a protilátok (imunoglobulíny) tieto „cudzie“ lokalizovať a zničiť. „Cudzie“ je najčastejšie choroboplodný zárodok (baktéria, vírus) a preto sa nikedy pojem imunita zjednodušuje na obranu proti infekcií. Inými slovami (pochopiteľnejšími) – imunitný systém nás chráni pred vírusmi, baktériami, parazitmi a plesňami. Pomáhajú mu milióny bielych krviniek, ktoré sa tvoria v kostnej dreni a slezine. Tieto bunky dokážu votrelcov pohltiť, otráviť alebo zničiť.

Imunitný systém v tele tvoria tieto orgány:

  • mandle,
  • lymfatický systém,
  • týmus,
  • kostná dreň,
  • pečeň,
  • slezina,
  • črevo a
  • koža.

Mandle (nosné a krčné) sú súčasťou obrany organizmu pred infekciami. Pri opakovaných infekciách sa môžu zväčšiť. Človek s normálnou funkciou IS nemá po odstránení mandlí obvykle ťažkosti, lebo ich funkciu prevezmú iné súčasti IS.

Lymfatický systém je rozmiestnený po celom tele. Skladá sa z lymfatických ciev a uzlín. Časť je skrytá vo vnútri tela medzi orgánmi, iné sú umiestnené pod povrchom (dajú sa nahmatať). Ochorenie lymfatického systému nie je jednoduchá ťažkosť.

Týmus (detská žľaza) je dvojlalokový orgán uložený pod prsnou kosťou. Produkuje hormón tymokrescín, ktorý urýchľuje rast a spomaľuje pohlavné dospievanie. Počas tvorenia tymokrescínu semenníky ani vaječníky neprodukujú pohlavné hormóny. V puberte tvorba tymokrescínu prestáva, ale týmus stále zohráva dôležitú úlohu v organizme, pretože sa v ňom tvoria lymfocyty T – biele krvinky. Slúžia na rozoznávanie vlastných a cudzích štruktúr. Týmus zohráva dôležitú úlohu hlavne v boji proti rakovine.

Kostná dreň je „hlavou“ celého IS, tvoria sa v ňej biele, červené krvinky a krvné doštičky.

Pečeň je hlavným detoxikačným orgánom, neutralizuje a vylučuje z tela škodliviny (jedy, liečivá, alkohol a iné). Ako jediný orgán v tele je schopný regenerácie (najmä v nočných hodinách medzi 01:00 h až 03:00 h). Napriek tomu môže prísť ku vážnemu poškodeniu nevhodnými návykmi človimunitne-problemy-1452_jpg_290x600_q85eka.

Slezina má dôležitú úlohu pri zbavovaní sa škodlivých baktérii. Pomáha pri tvorbe protilátok. Keď nie je v kostná dreň v poriadku, slezina a pečeň sa podieľa na tvorbe červených krviniek. Poškodená slezina je príčinou náchylnosti na infekcie.

Črevo známe tým, že až 70% až 80% obranného systému sa nachádza v črevách. Preto ak nemáte v poriadku črevný trakt, ste oveľa náchylnejší na choroby. Alergie, ekzémy, akné a podobne môžu byť signálom, že treba urobiť „poriadok“ v črevách.

Koža je primárnym imunitným orgánom. Jej plocha je cca 18000 cm štvorcových a jej hmotnosť cca 4 kg. Vonkajšia časť pokožky (cuticula) obsahuje približne 10 % až 20 % vody. Má za úlohu chrániť pred mechanickým prienikom infekčných zárodkov. Je najcitlivejším indikátorom porúch IS. Oslabený IS sa môže prejaviť na koži rôznymi infekciami (herpetickými, mukotickými) a ekzémami.

Objednajte si balíček prípravkov na posilnenie imunity