Herpes

Nepríjemnosť spojená s chorobnými zmenami na koži a slizniciach…

Herpes simplex; Herpes simplex corneaeherpes-1465_jpg_290x600_q85

Herpes simplex patrí medzi najrozšírenejšie vírusové ochorenie človeka. Prejavuje sa charakteristickými zmenami na koži a slizniciach.
Herpesvirus hominis –typ 1 (prenáša sa slinami) aHerpesvirus hominis –typ 2 (prenáša sa pohlavným stykom).

Ochorenie na koži sa ľahko lokalizuje. Ochorenie na sliznici sa rozpoznáva ťažšie. Herpes simplex corneae (jednoduchý opar rohovky) – po krátkotrvajúcom slzení, pocite cudzieho telesa v oku, svetloplachosti a miernom prekrvení spojovky sa na rohovke objavia pľuzgieriky usporiadané do retiazok. Choroba je zdĺhavá a opakuje sa. Zahojenie môže nastať skoro a vtedy sú jazvy na rohovke nepatrné, častejšie však choroba trvá niekoľko mesiacov a zanecháva zákaly. Nie sú zriedkavé ani recidívy.herpes-1459_jpg_290x600_q85 (1)

Ak máte herpes, v žiadnom prípade nebozkávajte dieťa (ani svoje). Matka, ktorá má opar, by určite nemala oblizovať lyžicu, ktorou ho kŕmi a ani nič iné, čo by prostredníctvom jej slín sa dostalo na pokožku dieťaťa. Vírus totiž prechádza i cez neporušenú pokožku a môže vyvolať závažné ochorenie (eczema herpeticatum), ktoré v závažných prípadoch môže skončiť aj smrťou.

Herpetický vírus sa aktivuje najrýchlešie pri oslabení imunity, pri jej zmenách (HIV, lignita, chemo a rádioterapia…), ide ruka v ruke s nádchou, horúčkou alebo inými podobnými ochoreniami. Ďalšími spúšťačmi môžu byť aj iritácia kože UV žiarením, či hormonálne zmeny (menštruácia) a vyvoláva ho aj stres. S človekom, ktorý má herpes, nesmiete (nemali by ste) mať pohlavný, ústny ani dotykový styk. Len čo sa dostanete do kontaktu so slinami (inými telesnými tekutinami) a máte oslabenú imunitu, nakazíte sa!

Upozornenie: Ak už ste nakazený, používajte vlastný uterák, príbor a dodržiavajte hygienické zásady.

Balíček odporučených prípravkov proti herpes