5 Headove zóny

Určite ste sa už stretli s pojmami ako sú meridiánové dráhy, čakry, spojitosti medzi jednotlivými orgánmi a centrálnou nervovou sústavou, reflexné body a pod., aj napríklad pri telových sviečkach a čakrových farebných sviečkach. Tento článok (upozorňujem, že je na hony vzdialený vedeckej práci) popisne načrie do časti poznania ľudského tela, ktorá preukázateľne spoľahlivo funguje – metóda reflexnej masáže a metóda filipínskej masáže chrbtice. V rôznych zdrojoch som našiel informácie, ktoré podrobne, niekedy aj povrchne, rozoberajú najmä vzťahy medzi štruktúrou stavby ľudského tela, jeho jednotlivými orgánmi, centrálnou nervovou sústavou a hľadajú a aj našli metódy, ktoré riešia vzniknuté ťažkosti jednotlivca. Podľa môjho odhadu, tieto vzťahy budú najlepšie opísateľné práve na metóde reflexnej masáže. Reflexná masáž je manuálny terapeutický zásah na povrchu tela, aplikovaný na miestach druhotných, ochorením reflexne vyvolaných zmien.

História reflexnej masáže siaha do konca 19. storočia a za jej zakladateľa môžeme pokladať Heada (Henry Head ,* 1861, + 1940), ktorý je autorom „mapy“ reflexných zón ľudského tela, presnejšie ohraničených zón na ľudskom tele – dermatómy. Začiatkom 20. storočia sa pokúsil Cornelius masážou v miestach kožných prejavov o zásah v inervačne spätom orgáne a v roku 1909 popísal tzv. nervové body. Počas masáže používal hlavne trenie a chvenie. Barczewski v roku 1911 publikoval príručku o reflexnej masáži a v roku 1917 odporúčal podobnú masáž aj holandský lekár van Veen. V neskoršom období rôzni autori nachádzali reflexné zmeny i vo svaloch, ktoré boli menšie akoHeadove zóny. Mnohí z nich (Kohlrausch) odporúčali odstraňovať takéto zmeny jemným hnetením a ľahkými nárazovými úkonmi. Do terapie reumatických a niektorých interných chorôb zaviedli Dickeová aLeubeová svoju špeciálnu reflexnú masáž vo väzive. Charakteristickým znakom pre túto masáž je dráždenie kože a podkožia pomaly prechádzajúcim a rôzne hlboko do kože zatlačeným prstom. V polovici 20. storočia, po dlhodobých praktických skúsenostiach vypracovaliGlaslär a Dalicho systém segmentových masáží. Ovplyvňujú ňou nielen kožu a podkožie, ale aj fascie, väzivo a periost. Spôsob, postup i sled hmatov masáže podľa uvedených autorov má svoj presne vymedzený systém. Na tomto princípe „pracujú“ aj telové sviečky.

Nervové zásobenie telesných tkanív začína v určitom úseku – segmente. V ľudskom tele môžeme vymedziť oblasti s rovnakou nervovou inerváciou. Do periférnych oblastí prichádzajú vlákna od viacerých nervov, vzájomne prepletených (koreňové okrsky), ktoré tvoria na povrchu tela (koži) rôzne široké pásy – dermatómy, ktoré môžu pripomínať vrstevnice na mapách. Určenie koreňových okrskov je dané predovšetkým klinickým pozorovaním pri rôznych poruchách a je stále predmetom bádania a výskumu. Rovnako ako koža a svaly, u ktorých môžeme určiť myotómy (vo svale), takisto i tkanivá vnútorných orgánov sú zásobené z určitého miechového koreňa. Existujú preto i podobné koreňové okrsky vo vnútorných orgánoch.

U človeka existuje tridsaťjeden párov miechových nervov – z toho osem krčných (cervikálnych – označenie C), dvanásť hrudníkových (thorakálnych – označenie Th), päť driekových (lumbálnych – označenie L), päť krížových (sakrálnych – označenie S) a jeden pár kostrčových (kokcygeálny). Označovanie nervov je určené konvenčne podľa označenia stavca priamo nad ním, takže štvrtý hrudníkový nerv vychádza z miechy pod štvrtým hrudníkovým stavcom. Toto pravidlo je však narušené u krčných nervov – prvý krčný nerv začína nad prvým krčným stavcom, kým posledný ôsmy vystupuje z miechy pod posledným siedmym krčným stavcom, takže je sedem krčných stavcov a osem párov krčných nervov.

Ako už bolo spomenuté, bol to Head, ktorý poukázal na segmentové spojenie vnútorných orgánov s povrchom tela. Podľa Heada prislúcha ku každému vnútornému orgánu určitá kožná oblasť. Toto miesto sa pri ochorení príslušného vnútorného orgánu prejavuje zvýšenou citlivosťou. Vedenie vzruchu vyvolaného podráždením vo vnútornom orgáne zabezpečujú v smere k povrchu tela senzitívne vlákna sympatiku, parasympatiku a nerv bránicový (n. phrenicus).

Ďalšími metódami na ovplyvňovanie opísaných vzťahov je akupunktúra, vákuová masáž  (bankovanie),meridiánová masáž, myofascinálna masáž, pendl terapia, terapia reiki a ďalšie. Opäť pár slov ku niektorým metódam.

Hlavná podstata akupunktúry vychádza zo vzájomného vzťahu medzi povrchom tela a vnútornými orgánmi a z možnosti pôsobiť z týchto miest na povrchu tela na patologicky zmenenú činnosť organizmu. Existuje spojenie medzi vnútornými orgánmi a kožnými zónami. Tieto zóny zodpovedajú mozgovo – miechovým segmentom, v ktorých sa nachádza vegetatívna inervácia im zodpovedajúcich orgánov, napr. jedným z fenoménov vznikajúcich pri ochoreniach vnútorných orgánov sú bolesti hlavy a zvýšená citlivosť (hyperestézie) v dermatómoch, ktoré poznáme akoHeadove zóny. Okrem hyperestézií v týchto dermatómoch môžu byť aj zmeny sekrečné (s výlučkom), vazomotorické (ovplyvňujúce prietok krvi cievami) a pilomotorické (napriamujúce chĺpky). MedziHeadovou zónou a chorým orgánom je určitýanatomicko – fyziologický spoj (viscerosenzitívny reflex). Koža je tak zrkadlom, mapou viscerálnej(vnútornej) bolesti. Pri podráždení týchto zón možno zachytiť zákonitú odpoveď zo strany porušeného orgánu – viscerocutánny reflex.

Banky ovplyvňujú procesy na miestach vzdialených aplikácii. Účinok banky môžeme zvýšiť tým, že ju priložíme na špeciálne miesta, ako je aktívnyakupunktúrny bod, alebo Headova zóna. PomocouHeadových reflexných zón pôsobí bankovanie na funkcie príslušného vnútorného orgánu, podľa nižšie uvedenej „schémy“ stavcov a im prislúchajúce nervové vývody, vstupy ku týmto orgánom.

Ku každému stavcu môžeme priradiť funkcie orgánov a orgány, ktoré sú pri jeho poruche nedostatočne inervované a zásobované energiou. Keďže ku každému stavcu je priradených viacero orgánov, príčinu a ujasníme až priamou komunikáciou s pacientom podľa ďalších príznakov. Nižšie uvedený opis stavcov a im priradeným orgánom, teda aj nervovým prepojeniam, pridávame aj možné primárne príznaky, alebo stavy, ktoré môžu nastať pri nedostatočnosti nervov.

Krčná chrbtica (krčné stavce)

 • C1 – prvý krčný stavec – atlas: zásobenie hlavy krvou, mozog, ucho, kosti tváre, tiež korunná čakra;
  Príznaky – bolesti hlavy, nervozita, nespavosť, prechladnutie, vysoký krvný tlak, migrény,
  duševné zrútenie, chronická únava, závrate
 • C2 – axis: oči, uši, jazyk, čelo, dutiny, tiež čakra tretieho oka;
  Príznaky – ťažkosti s dutinami, alergie, škuľavosť, slepota, očné problémy, bolesti v ušiach,
  zlé vyslovovanie, hluchota, mdloby
 • C3 – líca, vnútorné ucho, zuby, trojklanný nerv, čeľuste;
  Príznaky – neuralgia, zápal nervu, akné, ekzém
 • C4 – nos, uši, pery, eustachova trubica;
  Príznaky – senná nádcha, ružienka a ostatné katary, nahluchlosť, zápaly uzlín, nosné mandle
 • C5 – hlasivky, žľazy na krku, hrtan, tiež krčná čakra;
  Príznaky – laryngitis, zápal hrtana, bolesti v krku a ostatné nosné ťažkosti, chrčanie
 • C6 – svaly krku, ramená, mandle;
  Príznaky – strnutie krku, bolesť v hornej časti ramena, angína, hlučný kašeľ, záškrt
 • C7 – štítna žľaza, lakte, tiažové vačky v ramenách;
  Príznaky – zápaly tiažových váčkov, prechladnutie, štítna žľaza, struma.

Hrudníková chrbtica (hrudníkové stavce)

 • Th1 – predlaktie, zápästie, ruky, prsty, priedušnica;
  Príznaky – astma, kašeľ, dýchacie ťažkosti, nedostatok dychu, bolesť v predlaktí
 • Th2 – srdce, tiež srdcová čakra;
  Príznaky – niektoré bolesti v hrudníku, funkčné srdečné ťažkosti
 • Th3 – pľúca, priedušky, pohrudnica, prsia;
  Príznaky – bronchitída, zápal pohrudnice, zápal pľúc, prekrvenie slizníc, nádcha, chrípka
 • Th4 – žlčník, žlčovod, (potlačenie hnevu);
  Príznaky – ťažkosti so žlčníkom, žltačka
 • Th5 – pečeň, solar plexus, krv, kĺby, tiež čakra solar plexu;
  Príznaky – ťažkosti s pečeňou, nízky krvný tlak, málokrvnosť, zlý obeh, zápal kĺbov (artritis)
 • Th6 – žalúdok;
  Príznaky – žalúdočná neuróza, zlé trávenie, pálenie záhy, poruchy trávenia, dyspepsia
 • Th7 – pankreas, dvanástnik;
  Príznaky – cukrovka, vredy, žalúdočný katar a gastritis
 • Th8 – slezina, bránica, imunitný systém;
  Príznaky – žalúdočné ťažkosti, štikútavka, znížená odolnosť
 • Th9 – nadobličky (potlačenie agresivity);
  Príznaky – alergie, plané kiahne, hyperglykémia
 • Th10 – obličky, močové cesty, (emocionálne bloky);
  Príznaky – obličkové ťažkosti, kôrnatenie ciev, chronická únava
 • Th11 – obličky, močovody – kožné ťažkosti;
  Príznaky – intoxikácia, ochorenie pokožky – akné, ekzém, vredy
 • Th12 – tenké črevo, vajcovody, lymfatická sústava;
  Príznaky – reumatizmus, problémy s dychom, určité typy sterility, nadúvanie.

Drieková chrbtica (driekové stavce)

 • L1 – hrubé črevo, triesla;4-headove-zony-1170_jpg_290x600_q85
  Príznaky – zápcha, zápal hrubého čreva, úplavica, hnačka, prietrž
 • L2 – slepé črevo, brucho, ruka;
  Príznaky – zápal slepého čreva, kŕče, ťažkosti s dýchaním, acidóza, kŕčové žily (varixy)
 • L3 – močový mechúr, koleno, pohlavné orgány;
  Príznaky – ťažkosti spojené s močovým mechúrom, časté ťažkosti s bolesťou kolien,
  menštruáciou, impotencia
 • L4 – prostata, svaly inervované sedacím (ischiatickým) nervom;
  Príznaky – ischias, „húser“ (bolesť v bedrovej časti), problémy s močením (napríklad časté močenie), bolesti chrbta
 • L5 – nohy, členky, prsty, klenba chodidla;
  Príznaky – slabý krvný obeh v nohách, opuchy členku, slabé členky a nožné klenby, slabosť v dolných
  končatinách, kŕče v dolných končatinách.

Krížová kosť

 • S1S5 – krížová kosť (päť vzájomne zrastených stavcov): zadok, bedrové kosti;
  Príznaky – krížové a bedrové ťažkosti, vybočenie chrbtice, choroby zakrivenia chrbtice.

Kostrč

 • Kostrč (tri až päť vzájomne zrastených stavcov – „chvost“): konečník;
  Príznaky – hemoroidy, bolesť bedrová pri sedení, svrbenie.

Možné kontraindikácie použitia spomínaných metód (všeobecný názor):

 1. akútne zápaly,
 2. stavy vyžadujúce pokoj na lôžku,
 3. horúčkovité a infekčné stavy,
 4. poškodenie kožného krytu,4-headove-zony-1169_jpg_290x600_q85
 5. tkanivá nad nádorom – benígny i malígny,
 6. panvová zostava pri tehotenstve a menštruácia,
 7. hrudná zostava po resekcii rebier, spondylartritide – zápal stavcových kĺbov, pneumotorax -patologické nahromadenie vzduchu (aj iného plynu) v pleurálnej dutine a závažné srdcové ochorenia.

Pozn.: Všeobecné pravidlo „všetko so všetkým súvisí“ platí aj v tomto príspevku, skúste aj Vy hľadať súvislosti v celej štruktúre článkov – a naozaj zistíte, že všetko so všetkým súvisí a tieto vzťahy už pradávno skúmali najmä v Číne…