4 Čakry – emócie a choroby

V predchádzajúcich statiach o čakrách sme popisovali jednotlivé čakry, ich správne funkcie, väzby na jednotlivé orgány. V tomto príspevku nájdete popis (aj odpovede) na niektoré otázky pri seba reflexii – prečo som taká (taký), čo by som mal urobiť, alebo jednoducho sa len „uvedomiť“ a hľadať cestu k dobru, posnažiť sa niektoré negatívne emócie potláčať, pozitívne preferovať. Môžeme povedať, že v princípe existujú len dve základné emócie – emócia lásky astrachu. Jednoducho povedané strach rozkladá, láskaspája. Keď nie je v poriadku telo, nemôže byť ani duša, a naopak. Tento fakt väčšina z nás dobre ovláda, ale v reálnej existencii sa na to často zabúda. Je úplne prirodzené, že keď trpíme (aj keď niekedy chceme trpieť) psychicky, musí sa to nutne odzrkadliť aj na našom fyzickom stave. I keď na to možno neveríte, aj vaše myšlienky sa vám vedia vypomstiť. Negatívne pocity, ktoré dokážu človeka „zožierať“ aj celé dni, konflikty či neistota, strach a stres trápia nielen dušu, ale aj telo. Mnohé zdravotné problémy, ktoré takto vznikajú považujeme za svoj úplne bežný stav a ani sa nepozastavujeme nad tým, že to nie je prirodzené. A máme to v rukách, aby sme sa mohli v skutočnosti cítiť omnoho lepšie…

Opíšeme, ktorá čakra má na ktoré orgány výrazný vplyv a aj prejavy, ktoré nás môžu sužovať, ale presnejšie – čo vieme ovplyvniť (aj s pomocou odborníkov).

1. čakra (Muladhara – nazývaná čakrou koreňa alebo základnou čakrou)

Poloha: kostrč, oblasť genitálií
Farba: ohnivo červená
Emócie pri bloku: veľký strach, hlavne o prežitie a hmotné zabezpečenie, ego, pýcha, lenivosť, hnev, komplexy menejcennosti, perfekcionizmus, nezvládnutá sexualita a vášne. Najčastejšie dôsledky: poruchy hrubého čreva, prostaty, vaječníkov, sexuálne dysfunkcie, hemeroidy, problémy s nohami (bolesti, obehové problémy, kŕčové žily).

2. čakra (Svadhisthana – čakra sakrálna)

Poloha: oblasť brucha, medzi lonovou kosťou a pupkom
Farba: oranžová (jasno oranžová)
Emócie pri bloku: nadmerná psychická závislosť, neistota, úzkosť, beznádej, strach, neznášanlivosť, nízka sebeúcta, zadržané a nevyjadrené emócie, prílišné preberanie pocitov druhých, sebadeštrukcia.Najčastejšie dôsledky: gynekologické problémy, poruchy menštruácie a problémy s plodnosťou, mykózy, choroby semenníkov, časté zápaly akéhokoľvek druhu a zápaly kĺbov, problémy s ľadvinami, nadľadvinami a močovým mechúrom.

3. čakra (Manipura – solárny plexus)

Poloha: nad pupkom pod rebrami
Farba: žltá (zlatožltá)
Emócie pri bloku: splín, smútok, starosti a vytrvalé premýšľanie o nich, slabé sebavedomie, pocit bezmocnosti, ľútosti a viny, nerozhodnosť, hnev, agresia, zloba, nepriateľstvo, podráždenosť, odsudzovanie a ohováranie druhých, prehnaná starostlivosť a rozdávanie sa, prílišná zodpovednosť a prehnaná svedomitosť, potlačený a dovnútra obrátený hnev a zlosť, pocit zbytočnosti. Najčastejšie dôsledky: choroby pankreasu (aj diabetes), pečene, žlčníka, žalúdka a tráviaceho traktu, poruchy sleziny a lymfatického systému.

4. čakra (Anaháta – nazývaná čakra srdca alebo srdcové centrum)

Poloha: uprostred hrudi medzi prsnými bradavkami
Farba: zelená (ružová, zlatá)
Emócie pri bloku: bolesť, smútok, krivda, sklamanie hlavne v citových záležitostiach, premenlivé a negatívne city, bezcitnosť, slabá sebaúcta, nízke či privysoké sebavedomie, prehnaná starostlivosť o druhých a závislosť, absencia súcitu. Najčastejšie dôsledky: srdcové poruchy a ťažkosti, problémy s tlakom, imunitné poruchy, alergie, astma, problémy priedušiek a pľúc, poruchy spánku, horná časť chrbtice.

5. čakra (Višuddhi – hovorí sa jej aj komunikačné centrum)

Poloha: hrdlo
Farba: svetlo modrá (strieborná, zelenkavo modrá)
Emócie pri bloku: odpor, hnev, znechutenie, slabá až žiadna priebojnosť, neschopnosť povedať „nie“ alebo vyjadriť súhlas, prehnaná či nedostatočná zodpovednosť, strach komunikovať a vyjadrovať svoj názor, nutkavé predstavy a jednanie, strnulosť v zavedených vzorcoch, pocity viny, neochota počúvať.Najčastejšie dôsledky: choroby štítnej žľazy, hrdla (aj angíny), čeľustí, úst, hrtanu, hlasiviek, bolesti krčnej chrbtice a oblasti lopatiek, poruchy sluchu.

6. čakra (Adžňa – čakra čela, nazývaná tretie oko, oko múdrosti, vnútorné oko alebo príkazová čakra)

Poloha: uprostred čela medzi obočím
Farba: indigovo modrá (žltá, fialová)
Emócie pri bloku: zmätok, labilita, disharm4-cakry-emocie-a-choroby-1389_png_290x600_q85ónia, chyby v seba reflexii a v pohľade na svet. Najčastejšie dôsledky: problémy s hypofýzou a hormonálnym systémom, rastové a vývojové problémy, bolesti hlavy a migrény, poruchy centrálneho nervového systému, slabá koncentrácia, pomalé myslenie, náchylnosť k schizofrénii, krátkozrakosť, ďalekozrakosť a poruchy zraku, ušné choroby (zápal stredného ucha).

7. čakra (Sahasrára – čakra korunná)

Poloha: temeno hlavy
Farba: fialová (biela, priezračná, zlatá)
Emócie pri bloku: zúfalstvo, beznádej, depresie spojené so stratou zmyslu života, pocit oddelenosti a osamotenosti, nedostatok seba pochopenie, nemožnosť nájsť cestu a smer. Najčastejšie dôsledky: nervové choroby (Parkinsonova choroba, schizofrénia, záchvaty paniky, psychózy, mánie), poruchy mozgu a mozgové nádory, poruchy imunitného systému (až rakovina), poruchy epifýzy (funkcia „ladenia duše“), poruchy učenia, závažné depresie, bolesti hlavy, závrate.

Zdrojová literatúra:

Sh. Sharamon, B. J. Baginski: Základní kniha o čakrách
W. Lübeck: Základní kniha o auře
H. Marquardt: Terapie reflexních zón na noze;