Zlatobyľ obyčajná

Celík zlatobýl, Solidago virgaurea L., Zlatá metla (zlatá palica, židovská zelina)

Výskyt: Bylinka je veľmi rozšírená v Európe, severnej Afrike, v Ázii a v Amerike. U nás rzlatobyl-obycajna-1132_JPG_290x600_q85 astie v dvoch poddruhoch; vyskytuje sa od nížin po alpínsky stupeň, bylinku nájdeme v húšťavách, lesoch, na lúkach a pasienkoch, najmä na rúbaniskách a riedko zarastených stráňach, často na kyslej pôde. V latinskom názve je zakódovaný ľudový názov “zlatý prút, metla” – virga aurea.

Kvitne: Bylinka kvitne v júni až august. Poskytuje veľa nektáru a peľu.

Zber: Predmetom zberu sú bylinné vrcholky rastlinky dlhé asi 25 cm až 30 cm, zberané na začiatku rozkvetu (jún až júl, niekedy aj september); materiál je mierne náchylný na zaparenie. Suší sa vo zväzkoch alebo tenkých vrstvách v prievane. Skladujeme v dobre zavretých obaloch, ľahko ju napádajú škodcovia.

Uplatnenie: Z experimentov vyplynuli všestrannejšie liečivé schopnosti, z ktorých sa treba zmieniť predovšetkým o močopudných účinkoch. Rastlinzlatobyl-obycajna-1133_jpg_290x600_q85ka však pôsobí aj ako analgetikum zmierňujúce bolesti, antimykotikum proti plesniam, antiflogistikum proti zápalom a hypotonikum znižujúce krvný tlak. V Európe sa spája s diuretickými vlastnosťami. V tradičnom liečiteľstve sa však ujala pre svoje utišujúce, protizápalové a hojivé účinky. Keďže zabraňuje nadmernému poteniu, je vhodná na liečbu hnačky a zápalu tenkého čreva. Zároveň odpudzuje hmyz, zlepšuje krvný obeh a chráni cievy.

Upozornenie: Peľ z čerstvej rastliny vyvoláva sennú nádchu.

Aplikáciu bylinky zlatobyľ obyčajná nájdete na zmesi Obličková zmes a stránkach čaju Zápal močových ciest BIO.