Žihľava dvojdomá

Kopřiva dvoudomá, Urtica dioica, Kopriva (nezmar pálivý, ohňová bylina, pŕhľava)

Výskyt: Žihľava dvojdomá patrí do rovnomennej čeľade žihľavovitých (Urticaceae Juss.). V tejtozihlava-dvojdoma-1043_jpg_290x600_q85čeľadi je asi 50 rodov s takmer tisíckou rastlinných druhov. Ťažisko rozšírenia majú žihľavovité rastliny predovšetkým v tropickom pásme. Prirodzene sa vyskytuje na severnej pologuli, ako invázne druhy (invázne druhy pozri krídlatka japonská) sa šíri v Južnej Amerike. V súčasnej dobe sa veľmi šíri a vytvára husté vysoké porasty. Do rodu žihľava (Urtica L.) radíme asi 35 druhov rastlín. Sú rozšírené v miernom páse severnej a južnej pologule. Sú to jednoročné, dvojročné vytrvalé byliny s pichľavými chlpami, v ktorých je obsiahnutý acetylcholin, histamin a serotin. U nás je rozšírená po celom území a vo všetkých výškových stupňoch. Je nitrofilný druh, ktorý hojne rastie na rumoviskách, v pobrežnýchporastoch, v priekopách pozdĺž ciest, vlhkých lesoch a okolo plotov.

Kvitne: Od konca apríla do septembra.

Zber: Vňať (Herba urticae) žihľavy zbierame zo žihľavy dvojdomej. Drogu tvoria malé časti rastlín, vrcholky osí do dĺžky maximálne 40 cm. Niekedy zberáme iba listy a menej korene.

Uplatnenie: Žihľava dvojdomá sa používala najmä v ľudovom liečitzihlava-dvojdoma-1042_jpg_290x600_q85eľstve. Žihľava dvojdomá má veľmi široké uplatnenie pri liečbe najrôznejších ochorení, ale aj v prevencii. Žihľavová vňať a listy obsahujú vysoké percento chlorofylu, ktorý pôsobí ako tonikum, podporuje celkový metabolizmus, činnosť žliaz. Je zložkou jarných bylinných kúr a podporuje tvorbu červených krviniek. V jarných mesiacoch by ju mali viac užívať predovšetkým deti pre vysoký obsah minerálov a vitamínov. V minulosti sa hojne praktizovalo šľahanie pichľavými čerstvými žihľavami. To vyvoláva miestne prekrvenie a zvyšuje látkovú výmenu nielen v mieste podráždenia, ale v menšej miere aj v celom organizme. Táto terapia je účinná pri reumatizme a bolestiach kĺbov, ale pre nepríjemné pálenie nie je obľúbená a dnes upadla do zabudnutia. Jej koreň možno použiť aj pri nezhubnom (benígnom) zväčšení prostaty. Žihľava dvojdomá je zdraviu prospešné aj v strave; pripravujeme z nej žihľavovépolievky a šaláty; pridáva sa tiež do plnky. Ako dôležité obohatenie potravy sa sekané listy žihľavy dávajú hydine. Žihľava dvojdomá je teda aj pochúťkou malých kačičiek a húsok v drobnochove.

Upozornenie: Pri použití terapeutických dávok nie ježihľava toxická, ani jej užívanie nemá vedľajšie účinky. Pri kontakte s rastlinou môže dôjsť k popáleniu pokožky jedovatým sekrétom z chĺpkov. Postihnuté miesta chladíme vodou, alebo inými utišujúcimi prostriedkami.

Aplikácia bylinky žihľava dvojdomá je v čajoch Detskom prieduškovom BIO, Babičkino tajomstvo BIO, Žihľava dvojdomá BIO, Očistenie organizmu BIO, Podpora imunity BIO, Podpora kojenia BIO, Podsklaský BIO,Zápal močových ciest BIO, Zdravé srdce BIO, v doplnkoch zdravej výživy VitalManProState Power.