Žerucha peruánska – Maca

Řeřicha peruánská, Lepidium meyenii Walp., Maca

Výskyt: Žerucha peruánska (Maca) je trávnatá dvojročná rastlina, alebo jednoročná rastlina (niektoré zdroje hovoria dokonca trváca rastlina). Jej domovina je vo vysokých horách Ánd v Bolívii a Peru. Pestuje sa pre svoje mäsité korene, ktoré sa používajú ako koreňová zelenina a liečivá bylina. Latinský názov uznal aj Americký úrad pre poľnohospodárstvo (USDA) – Lepidiumzerucha-peruanska-1246_jpg_290x600_q85meyenii, avšak väčšina súčasných botanikov používať názov „peruvianum“ a považuje ho za najpresnejší popis druhov, tvaru, rastu a veľkostiMaca. Korene sú podobné reďkovke alebo kvake. Macasa tradične pestuje v nadmorskej výške 4100 až 4500 m. Dobre rastie iba v chladnom podnebí s relatívne chudobnou poľnohospodárskou pôdou, kde iné plodiny neuspievajú. Takmer všetky Maca pestované v Peru majú ekologické podmienky, pretože počet škodcov, prirodzene sa vyskytujúcich v takýchto vysokých nadmorských výškach, napádajú Maca len zriedka.Maca je niekedy vysádzaná so zemiakmi, pretože Macaodpudzuje väčšinu škodcov koreňových plodín.

Uplatnenie: Bolo preukázané, že znižuje ťažkosť pri zväčšenej prostaty. V menšej miere klinické testy u ľudí ukázali, že Maca môže zvýšiť libido a zlepšiť kvalitu spermy. Aj keď neboli zerucha-peruanska-1245_jpg_290x600_q85 vykonané žiadne štúdie u mužov so sexuálnou dysfunkciou alebo neplodnosťou, má sa za to, že Maca má vplyv na úroveň hormónu sexu. V Peru sa Maca pripravuje a konzumuje niekoľkými spôsobmi, ale tradične je vždy varená. Čerstvo zozbieraný môže byť pečený v jame (huatia), čo je považované za lahôdku. Čerstvé korene sú zvyčajne k dispozícii len v blízkosti zberu. Vyrába sa aj slabé pivo s názvom Chicha de Maca. Listy môžu byť použité pri priprave surového šalátu alebo varené. Pri aplikáciiMaca sa znižuje krvný tlak, zlepšuje stav mysli, napomáha sa zbavovať úzkosti, podnecuje spaľovanie tukov, zlepšuje tonus ochabnutého svalstva, obmedzuje možnosť vzniku osteoporózy, pomáha pri hojení kostí, reguluje nepravidelnú menštruáciu. Odporúča sa ako podporný prírodný prostriedok pri frigidite, neplodnosti, impotencií. Taktiež dochádza k navýšeniu energie, zlepšuje vitalitu, odolnosť a výkonnosť organizmu. Napomáha riešiť krízu stredného veku a manželský syndróm v sexuálnej oblasti – zvýšením libida u partnerov a výraznou podporou erekcie u mužov. Zlepšuje terapiu zápalu prostaty a jej nezhubné zväčšenie. Zvyšuje pohodu, znižuje stres a pôsobí antidepresívne. Pozitívne ovplyvňuje sexuálnu túžbu i aktivitu u oboch pohlaviach – bez toho aby sa ovplyvňovala hladina hormónov.

V roku 2000 až 2001 na peruánskej univerziteCayetano Heredia, pod vedením Dr. Gustavo Gonzalesabola vykonaná štúdia na preverenie vyššie uvedených tvrdení o účinkoch Maca. Došli k nasledujúcim záverom:

  • pozitívne pôsobí na duševné rozpoloženie,
  • znižuje pocity úzkosti a strachu,
  • znižuje stres,
  • zlepšuje odolnosť voči stresu,
  • zvyšuje hladinu nadobličkových androgénov (steroidných hormónov),
  • zvyšuje sexuálnu túžbu,
  • zvyšuje počet a pohyblivosť spermií

Zaujímavosť: Maca je považovaná za liečivú bylinu aj v Nórsku, ale ju nie je možné kúpiť bez lekárskeho predpisu.

Aplikácia bylinky žerucha peruánska (maca) je v doplnkoch zdravej výživy VitalWomanVital Man.