Ženšen pravý

Ženšeň pravý, Panax ginseng C. A. Meyer, Všehoj pravý (všehoj ženšenový, ženšen asijský, ženšen čínský, ženšen korejský alebo len ženšen)

Výskyt: Ženšeň pravý pochádza z Ázie (stačí pozrieť na ich názvy). Účinky bylinky sú známezensen-pravy-1103_jpg_290x600_q85mnoho rokov (niektoré zdroje uvádzajú vyše 3000 rokov) a aj moderný výskum podporil jeho význam v medicíne akoadaptogén (1968, Brekhman, I. I., autor funkčnej definícii – adaptogén je netoxický pre príjemcu; adaptogén vytvára nešpecifické reakcie v tele, zvyšuje výkon proti stresovým faktorom a adaptogén má normalizačné vplyvy na fyziológiu). Adaptogény sa radia medzi látky rastlinného pôvodu. Najznámejšími botanickými druhmi rodu Panax sú (podľa ŠtítnickýBoris, Mgr., adaptogeny.cz): ženšen pravý (Panax ginseng C. A. Mey.), ženšen americký (severoamerický) (Panax quinquefolius L.), v doslovnom preklade „ženšen päťlistý“, ženšen japonský (Panax japonicus C. A. Mey.), ženšen vietnamský (Panax vietnamensis Ha et Grushv.), ženšen trojlistý (Panax trifolius L.), ženšennepravý (Panax pseudoginseng Wall.) a ženšennotoginseng (Panax notoginseng (Burkill) F. H. Chen). Citovaný autor popisuje aj ďalšie bylinky, ktoré s pravým ženšen „nesedeli pri jednom stole“ a ako píše ďalej „…Propagace nepříbuzných adaptogenů jako „ženšen“ v konečném důsledku poškozuje i jejich pověst. Jak říká dobrý německý filozof, bojovat za věc nesprávnými argumenty je jedním z nejlepších způsobů jak jí uškodit. Eleuterokok, vitánie, Pfaffia, řeřicha peruánská, pazvonek dangšen a další jsou všechno zajímavé a účinné adaptogeny, i když jejich chemické složení se od ženšenu zcela liší. Jedinou známou rostlinou obsahující panaxosidy mimo čeleď aralkovitých je gynostema. Avšak gynostema, eleuterokok, ani různé další adaptogeny nejsou se ženšenem zaměnitelné a nemají též potřebu k ženšenu vzhlížet jako ke staršímu bratru. Z dlouhodobého hlediska by bylo podstatně moudřejší zdůraznit jejich originalitu, než na ně lepit nálepku „slabší ženšen„…“

Uplatnenie: Pretože ženšen má velké množstvo účinných liečivých látok je dzensen-pravy-1102_jpg_290x600_q85obrým ochráncom proti civilizačním chorobám (zvýšený krvný tlak, kŕčové žily, hemoroidy, Diabetes melitus, cholesterol, tráviace ťažkosti, chráni před alergiami a podporuje autoimunitné procesy, pomáha při duševných chorobách a degenerácii pamäte, pôsobí preventívne proti mnohým typom rakoviny). Pomáha zlepšovať libido, potenciu a erekciu, překonávat námahu a regeneruje svaly.

Upozornenie: Ženšen nie je toxický a neboli pozorované žiadne vážne vedľajšie účinky ani pri dlhodobom podávaní. Aplikujú sa spravidla dvakrát ročne, najlepšie na jar a jeseň počas štyridsiatich dní, užívanie tejto byliny musia byť pravidelné, bez ďalších prestávok. Ženšen nie je vhodné užívať počas tehotenstva a dojčenia. Nie je tiež vhodný pre deti.

Aplikácia bylinky ženšeň pravý je na stránke detoxikačných náplastí Detox Patch.

Zdroj: (c) adaptogeny.cz