Zemolez

Zemolez, Lonicera Sp., –

Výskyt: Okrem našich lesných zemolezovzemolezukozieho a zemolezu ovíjavého, ktoré sú obľúbené aj v našich záhradách, pestujeme aj druhy pochádzajúce z Ameriky, Ruska a najmä zzemolez-1846_jpg_290x600_q85Ďalekého východu (Himaláje, západná Čína, Kórea a Japonsko). To dokazuje, že zemolez (čeľaď Caprifoliaceae) je rozšírený na celej zemeguli, vrátane oblastí s horúcim podnebím, kde sa pestujú doteraz menej známe druhy. V sortimente záhradníckych odrôd sa nachádzajú dva odlišné typy a to liany a kry. Liany sú podobnézemolezu koziemu, niektoré sú viac, niektoré menej popínavé, často s voňajúcimi kvetmi.

Uplatnenie: Spravidla sa uplatňuje kvet zemoleza. Obsahuje silicu s monoterpénmi (linalolom, geraniolom a s pinénmi). Ďalej má fenolickú kyselinu chlorogénovú, loniceraflavon, iridoidné glykozidy, loganín, sekolaganín a triternoidné saponíny. Má tiež tanín (spôsobuje príjemnú horkú chuť), inozitol a luteolín. Uplatňuje sa pri chorobách slizníc a kože (zápaly slizníc dýchacích a tráviacich ciest), infekcie kože (abscesy).

Zaujímavosť: Veľké množstvo druhov zahŕňa v sebe napríklad nasledovné zemolez kozí (Lozemolez-1842_jpg_290x600_q85 nicera caprifolia) rastie vzácne v lužných lesoch a krovitých porastoch teplejších oblastí, často sa však pestuje; zemolezovíjavý (Lonicera peryclimenum) dorastá do výšky päť metrov; zemolez Brownov (Lonicera brownii) dosahuje výšku tri metre; zemolez japonský (Lonicera japonica) je vždyzelená alebo poloopadavá rastlina s oválnymi, niekedy laločnatými jasnozelenými listami so žltými žilkami; zemolez Heckrottov (Lonicera heckrottii) listy má tmavozelené, na rube sivasté, kvitne dlho, od júna až do septembra svetlokarmínovými kvetmi; zemolezamerický (Lonicera americana) je veľmi dobre kvitnúca ovíjavá liana s oválnymi listami; zemolez etruský (Lonicera etrusca) je opadavá alebo poloopadavá popínavá rastlina s oválnymi tmavozelenými, na rube modrozelenými listami; zemolez Henryho (Lonicera henryi) je mrazuvzdorná vždyzelená alebo poloopadavá popínavá rastlina s úzko oválnymi tmavozelenými, na rube bledšími listami – tento druh pochádza z Číny;zemolez kapucňovitý (Lonicera pileata) je vždyzelený nízky, rozložitý hustý ker s úzkymi tmavozelenými listami a mnoho ďalších.

Zaujímavosť ďalšia: Yin Qiao Jie Du Pian je patent, ktorý sa v Číne používá hlavne pri liečbe akútnych ochorení dýchacích cest, ako je chrípka a prechladnutie. Patent je založený na tradičnej receptúre Yin San Qiao, kde Yin odkazuje na druh Lonicera (jin yin hua); Qiao odkazuje na Lian Qiao(liečivé ovocie druhu Forsynthia) a San znamená jemný prášok. V názve samotného patentu sú zakódované nasledovné významy: Jie Du obsahovo vyjadruje prostriedky na odstránenie toxínov, kde je toxín chápaný ako široký pojem, ktorý zahŕňa (v modernej interpretácii) vírusy, ďalej jed hmyzu a hadie uhryznutia, baktérie (ktoré spôsobujú kožné abscesy a zmeny na úrovni buniek) a tiež toxíny, ktoré vedú ku abnormálnemu rastu nádorov. Bežné použitie bolo najmä na dezinfekciu úst. Pôvod patentu sa údajne traduje do obdobia dynastii Ming a Qing.

Aplikácia kvetu Zemolez sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinky Žltnica maloúborová, Pakost smradľavý a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.