Železník lekársky

Spořýš lékařský, Verbena officinalis L., Holubia zelinka (verbina, bosorkina zelina)

Výskyt: Železník lekársky sa vyskytuje vedľa ciest okolo priekop, na hrádzach a kamenisto – štrkovitých brehoch potokov, rastie na úhoroch aj ako burina v záhradách a dvoroch. Rastie na čerstvo vlhkých piesčito hlinitých až hlinitých pôdach, bohatých na živiny.

Kvitnutie: od júla do augusta.zeleznik-lekarsky-750_jpg_290x600_q85

Zber: Zbiera sa kvitnúca vňať a suší sa na tienistom mieste.

Uplatnenie: je to liečivá bylina používaná proti bolestiam hlavy, zažívacích problémoch na podporu funkcie ľadvín a pečene.

Zaujímavosť: V dávnych dobách bol železník mnohokrát považovaný za magickú rastlinu.

  • Názvom „verbena“ boli v Starom Ríme označované všetky rastliny, ktoré sa používali pri posvätných obradoch. Železníkom sa čistili oltáre pre rituály.
  • V Starom Grécku bola rastlina zasvätená Venuši a kňazi nosili jej koreň vo svojom rúchu. Často sa železník používal ako prísada „nápojov lásky“ pre svoje údajné afrodiziakálne účinky.
  • V Perzii bola táto rastlina považovaná za výlučne magickú.
  • Egypťania verili, že železník pochádza zo sĺz bohyne Isis.
  • Naopak z kresťanského prostredia pochádza ľudová báj, podľa ktorej železník vyrástol z drôtu, ktorý Ježíš ovinul svojmu pestúnovi okolo slúch, keď ho pestoval.
  • V čarodejníctve sa verilo, že železník robí telo neciteľným voči ranám a strelám (odtiaľ i jeho staré zeleznik-lekarsky-1277_jpg_290x600_q85ľudové meno železník).

Upozornenie: Nebezpečný pre tehotné ženy!

Aplikáciu bylinky železník lekársky nájdete na stránke elixíru Hypnosan.