Zeler vonný

Celer vonný, Apium graveolens, L., celer

Zeler voňavý je dvojročná bylina z čeľade zelerovité. Je to obľúbená zelenina, pestovaná pre svoje buľvy, semená a listy.

Uplatnenie: List zeleru pôsobí močopudne, je vhodný pre reumatikov a diabetikov, upokojuje azeler-vonny-1910_jpg_290x600_q85podporuje trávenie. Zloženie zeleru slúži ako ochrana rastliny pred plesňami a baktériami, ktoré by rady zeler napadli. Práve pre túto vlastnosť je zeler doslova pokladom pre naše telo. Keďže má antimykotické účinky, naša sliznica, črevá a celý tráviaci trakt sú účinne chránené pred škodlivými mikroorganizmami. Je mimoriadne vhodný pre alergikov a ľudí so sklonmi akné, pretože dokáže prečisťovať krv. Vďaka tomu, že pôsobí antibakteriálne, sa používa ako doplnok pri liečbe dny a reumatizmu, ochorení močových ciest, ľadvín, ale aj pri poruchách trávenia, nachladnutí a vysokom tlaku. Je to výrazná korenina balkánskej, stredomorskej, americkej a anglickej kuchyne. Zelerová vňať aj semeno je časťou koreninových zmesí, napríklad aj karí.

Zeler voňavý (Apium graveolens) sa delí na:

  • zeler voňavý buľvový (zeler buľvový; Apium graveolens var. rapaceum),zeler-vonny-1909_jpg_290x600_q85 
  • zeler voňavý listový (zeler vňaťový; Apium graveolens var. secalinum),
  • zeler voňavý pravý (zeler pravý; Apium graveolens var. graveolens),
  • zeler voňavý stopkový (zeler stopkový; Apium graveolens var. dulce).

Zaujímavosť: Účinky zelerovej vňate aj buľvy (plodu) na mužskú potenciu boli známe už starovekým Egypťanom. A keďže sa zeler v našich končinách postupne udomácnil, za tento čas sa stihol stať fenoménom aj v ľudovom liečiteľstve ako rastlina, ktorá vyženie nudu zo spálne okamžite preč. Prírodné afrodiziakum si tak ukuchtíte z čerstvého zeleru i z jeho vňate. Zelerový šalát ako prejedlo, jeho nasekaná vňať alebo šťava z tohto plodu každé ráno sa postarajú nielen o prudké zvýšenie imunity, ale aj vášho libida.

Zeler vonný nájdete v zmesi korenia karí.