Zádušník brečtanovitý

Popenec obecný, Glechoma hederacea L. –

Výskyt: Zádušník brečtanovitý je trváca bylinka, patrí k našim najmladším li zadusnik-brectanovity-1917_jpg_290x600_q85ečivým rastlinám. Objavenie jeho liečivých účinkov sa datuje od 12. storočia a v Európe sa šíril pod názvom švajčiarsky čaj. Možno ho tak považovať za jednu z rýdzo slovanských bylín. Nájsť ho môžete aj v lesoch, krovinách, pri plotoch alebo cestách. Hojne rastie na lúkách, poliach, v krovinách a pri cestách, od nížin až po horské pásmo na celom území Slovenska.

Zber: Pri zbere sa zrezáva celá kvitnúca vňať a pomerne ľahko sa suší v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 30 °C. Má horkastú chuť a rozdrvené listy majú príjemnú vôňu. Jeho zber nie je náročný a zvládnu ho aj menej skúsení. Zádušník je síce malá, ale zato veľmi častá burina polí a lúk so sýto fialovou farbou kvietkov. Doba kvitnutia je dlhá dva až tri mesiace a ak ju náhodou pre veľké horúčavy aj premeškáte, zádušník je vhodné zbierať aj po odkvitnutí. Vtedy má dlhé, dobre vyvinuté listy, ktorých silno aromatická vôňa vraj dokáže vyliečiť aj bolesti hlavy.

Uplatnenie: Hlavná liečivá moc, ako to už býva zvykom, sa dá ľahko vydedukovať aj z názvuzádušníka. V minulosti sa najviac používal na terapiu záduchu, teda prieduškovej astmy. Pomáha aj pri kašli, zahlienení, ťažkostiach s dýchaním a všetkých ochoreniach dýchacích ciest. Druhé významné uplatnenie je pri chorobách močových orgánov. Čaj z vňate účinkuje močopudne, nočnom pomočovaní sa detí, dokáže rozpúšťať močové kamene zadusnik-brectanovity-1916_jpg_290x600_q85alebo odstraňuje bolesti pri zápale močového mechúra. Používa aj ako sťahujúci prostriedok pri ťažkostiach žalúdka a čriev, najmä pri hnačke, posilňujúci prostriedok pri avitaminózach, jarnej únave a pod., ako kloktadlo, zvonka na kožné vyrážky, podliatiny aj rany. Mladými pikantnými lístkami zádušníka si môžete spestriť chuť letného šalátu alebo zahojiť podliatiny a zápaly. Kedysi sa dokonca používali na čírenie a koncentrovania piva. Zádušník brečtanovitý sa zvykne používať ako súčasť čajových zmesí, ale možno ho použiť aj samostatne, keďže aj vo veľkom množstve je úplne neškodný.

Aplikácia bylinky Zádušník brečtanovitý sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyTúžobník brestový, Veronika lekárska,Damiána a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cezkontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.