Yzop lekársky

Yzop lékařský, Hyssopus officinalis L., –

Výskyt: Yzop (Hyssopus) má 10 až 12 druhov. Pochádza z východného Stredomoria a strednej Ázie a je známa už mnoho rokov. Bylina je výrazne aromatická. Najznámejšia druh je yzop yzop-lekarsky-1545_jpg_290x600_q85lekársky (H. officinalis), je široko kultivovaný mimo svojej rodnej oblasti. Neznáša premokrené pôdy. Je mimoriadne vhodný na pestovanie živých plotov.

Kvitne: Od júna do septembra; zberá sa kvitnúca vňať.

Uplatnenie: Bylinka stabilizuje krvný tlak, pôsobí proti pľúcnym infekciám, prináša úľavu pri kašli. Pre starých ľudí je veľmi vhodným pomocným liekom pri ochoreniach dýchacích ciest. Vhodný taktiež pri bolestiach hrdla a zápale pľúc. Yzop má príjemnú, trocha gáfrovitú arómu a horkastú chuť. Mladé lístky môžeme použiť do polievok a na mastné ryby. Taktiež možno yyzop-lekarsky-1544_jpg_290x600_q85 zop pridávať aj do omáčok, šalátov, plniek a ovocných koktailov. V malom množstve dávame k mäsu, napr. k dusenému hovädziemu a taktiež k zverine alebo k dusenému jahňaciemu mäsu. Výborne sa hodí aj k šošovici a ostatným strukovinám. Tvorí súčasť grilovacích a koreninových zmesí.

Upozornenie: Vysoké dávky môžu vyvolať kŕče.

Zaujímavosť: Vedomosť o bylinke dokladujú písomnosti (Exodus), ďalej v knihe Žalmy sa spomína očistná vlastnosť yzopu a Novom zákone pred smrťou Ježiša na kríži priložili na pery na trstine yzopu so špongiou namočenou v kyslom víne alebo octe.

Aplikácia bylinky yzop lekársky je v čajoch Mocný chlap BIO, Prieduškový BIO a Yzop lekársky BIO.