Všehojovec štetinatý

Eleuterokok ostnatý, Eleutherococcus senticocus (RUPR. et MAXIM.) MAXIM., čertov ker (nesprávne sibírsky ženšen, ženšeň chudoby)

Výskyt: Eleuterokok štetinatý je veľmi rozšírený na ďalekom východe, kde rastie divoko a vsehojovec-stetinaty-1317_jpg_290x600_q85jednotlivo, alebo tvorí súvislé podrasty tamojších lesov. Vyžaduje ľahšiu vlhkú, mierne kyslú pôdu, v ktorej vytvára mohutný koreňový systém. Všehojovec pochádza z východnej Ázie (Ďaleký východ) a z povodia riek Ussuri a Amuru – jeho domovom je napr. Prímorský a Chabarovský kraj, Sachalin a Amurská oblasť Ruska, ďalej Kórea, Japonsko a Čína. Má najsevernejší výskyt – okolo 50. st. severnej zemepisnej šírky. Rastie v zmiešaných a listnatých lesoch, na lúkach a sutinách, vždy na miestach chránených pred slnečným svitom, lebo neznáša priamy slnečný úpal.

Kvitne: Kvitne začiatkom leta, kvety má podľa pohlavia svetlo žltej, až naružovelej farby. Po ich odkvitnutí dozrejú do čiernych guľovitých bobulí.

Zber: Najcennejšie časti tohto kríčka sú korene. Tie sa rozprestierajú horizontálne, nie p ríliš hlboko vo vrchných vrstvách pôdy. Ich zápach je silný, aromatický, chuť pálčivá. Odtiaľ pochádza tiež ľudový názov „divoké korenie“. Hlavným predmetom zberu je koreň (Radix eleutherocox), ale v oblastiach pôvodného výskytu sa využívajú aj iné časti rastliny. Koreň sa zberá hlavne na jeseň, v septembri, až októbri.

Uplatnenie: Všehojovec je v podstate stimulátorom organizmu, pôsobí hlavne ako rastlinné tonikum, adaptogén a harmonizátor. Ako adaptogén nešpecificky zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti záťaži – stresu (fyzickému, psychickému, chemickému ai.), schopnosť vyrovnať sa ľahšie so škodlivinami alebo nepriaznivými podmienkami prostredia. Prispievajú k vytvoreniu súladu medzi duševnou a telesnou činnosťou, k zvýšeniu schopnosti koncentrácie, telesnej výkonnosti a odolnosti a umožňujú prekonať únavu a stres. Zlepšuje ostrosť zraku, potlavsehojovec-stetinaty-1315_jpg_290x600_q85čuje stresy, utlmené depresie, užíva sa proti artérioskleróze, upravuje krvný tlak a tep. Pôsobí tiež preventívne proti chrípke a skracuje jej priebeh. Znižuje a odbúrava krvný cholesterol a spomaľuje sklerotizáciu ciev. Výťažok tiež mierne znižuje hladinu cukru v krvi a pôsobí celkovo priaznivo pri cukrovke, má priaznivý vplyv na tvorbu enzýmov.

Zaujímavosť: Zdraví ľudia ho môžu používať ako prísadu do jedál a chorí najmä v období rekonvalescencie. Sovietski lekári ho predpisovali na prevenciu akútnych infekcií horných dýchacích ciest, na stimuláciu imunitného systému posilnenia obrany proti infekciám a na stabilizáciu fyzického, zmyslového a intelektuálneho výkonu. Veľmi vhodné sú pvsehojovec-stetinaty-1316_jpg_290x600_q85re športovcov vďaka svojmu povzbudzujúcemu účinku. Zvýšia výkonnosť, športovec dosiahne lepšie výsledky, nepocíti únavu ani vyčerpanie. Výhodou je, že nie sú zakázané ako dopingová látka. Kvapky sú vhodné aj pre vodičov, ktorých čaká náročná a dlhá cesta.

Upozornenie: Neodporúčame užívať vo večerných hodinách (nespavosť), taktiež nevhodné pre tehotné ženy a pre ľudí s vysokým krvným tlakom.

Aplikáciu bylinky všehojovec (eleuterokok) nájdete v Dúhovom elixíre Vitador, v elixíre Hypnosan, tinktúreVšehojovec, v produktoch VitalMan.