Vres obyčajný

Vřes obecný, Calluna vulgaris (L.) HILL, Šedivník (bresk)

Výskyt: Vres obyčajný sa hojne vyskytuje v celej Európe, v Malej Ázii aj na Sibíri. Bylinka rastie na kyslých pieskoch, jalových pôdach, bridliciach (substráty Ph 5,8 až 4,6).

Kvitne: Vres kvitne v júli až septembri (októbri); obdobie trvá asi tri týždne, je významnouvres-obycajny-1275_jpg_290x600_q85medonosnou bylinkou, vhodnou aj do zimných kytíc.

Zber: Predmetom zberu býva najmä kvet a kvet, ktorý sa zberá v auguste až septembri, keď je mierne rozvitý; vňať s kvetom v období júl až september (na začiatku rozkvetu. Prvotriedny kvet získame ručným zdrhaním. Materiál sa nezaparuje a nedrobí. Sušíme ho v tenkých vrstvách na dobre vetranom mieste v tieni. Malé množstvo možno sušiť aj vo zväzočkoch. Vňať s kvetom zberáme odrezávaním kosákom; skášajú sa bylinné časti rastlín na začiatku rozkvetu bez spodných zdrevnatených partii. Droga sa dlhším skladovaním znehodnocuje.

Uplatnenie: Bylinka vres má rovnaké účinky ako medvedica lekárska. Pôsobí predovšetkvres-obycajny-1274_jpg_290x600_q85 ým ako močopudné diuretikum a účinné antiseptikum na močové cesty; uplatňujú sa ako podporný prostriedok v terapii funkčných porúch obličiek a zápalu močových ciest. Takisto účinkuje proti hnačke.

Aplikáciu bylinky vres obyčajný nájdete na stránke elixíru Prostaten.