Vŕba biela

Vrba bíla, Salix alba, –

Výskyt: Vŕba biela zahŕňa 300 až 600 druhov, ktoré rastú takmer po celom svete okrem vrba-biela-1769_JPG_290x600_q85Austrálie a Nového Zélandu, najviac potom v miernom a subarktické pásme severnej pologule. Spravidla rastie na mokrých a vlhkých miestach na pôdach výživných, piesčitých i hlinitých. Strom je padavý, až 30 m vysoký strom, zvyčajne iba s jedným kmeňom s priemerom až 1 m.Vŕba biela sa dožíva až 100 rokov a plodiť začína vo veku asi 8 až 10 rokov.

Kvitne: V apríli až máji, súčasne s riasením listov.

Uplatnenie: Zbiera sa kôra z dvojročných až trojročných konárov, najlepšie skoro na jar (marec). Droga obsahuje fenolový glykozid salicin a ďalej triesloviny, flavonoidy, živice, soli kyseliny šťaveľovej a ďalšie látky. Pretože salicin je chemicky veľmi podobný kyseline acetylsalicylovej, ktorá je účinnou látkou v známom aspiríne, je aj použitie vŕbovej kôry podobné ako použitie tvrba-biela-1745_jpg_290x600_q85ohto lieku, t. zn. znižuje horúčku a zmierňuje bolesť (najmä pri reumatizme, ale pomáha aj pri rôznych bolestiach hlavy, zubov, svalov a pod.). Užíva sa pri prechladnutí, reumatizme, dyspeptických zápaloch tráviaceho ústrojenstva, na niektoré choroby obličiek a močového ústrojenstva, zvonka ju možno použiť na hnisavé rany alebo vyrážky. Mierneho upokojujúceho účinku možno využiť pri nespavosti alebo pri ľahších neurasténii, údajne aj trochu upokojuje osoby s nadmernou sexuálnej žiadostivosťou. Podáva sa zvyčajne vo forme odvaru alebo macerátu. Zvonka ju možno použiť buď vo forme prášku (ako zásyp), alebo silnejšieho odvaru. Mäkké, ľahké, pružné a nie príliš trvanlivé drevo vŕby bielej sa užíva pri výrobe preglejok, debien, celulózy alebo ako kurivo. Mladé konáre sa užívajú v košikári. Čínski lekári používali kôru vŕby bielej už pred tisíckami rokov na terapiu mnohých chorôb. Európska medicína spoznala jej podporné účinky až oveľa neskôr. V prvom storočí nášho letopočtu sa o jej terapeutických účinkoch presvedčil Dioscorides a o storočie neskôr známy rímsky lekár Galenus. Súčasná moderná medicína uznáva účinky vŕby bielej pri zmierňovaní horúčky a sťahovaní ciev.

Upozornenie: Je potrebné bezpodmienečne dodržiavať odporúčané dávky, pretože príliš veľké dávky môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti, ako je nevoľnosť, hnačka, krvácanie alebo žalúdočné vredy (napríklad vysoké dávky apirínu).

Aplikácia extraktu vŕba biela je v doplnku zdravej výživy White Willow na zmierňovanie horúčky.