Voduľka kanadská

Vodilka kanadská, Hydrastis canadensis, –

Výskyt: Voduľka kanadská je rastlina rozšírená vo východných oblastiach Severnej Ameriky. Idevodulka-kanadska-1150_jpg_290x600_q85o jediný druh rodu voduľka (Hydrastis) z čeľade Ranunculaceae.Voduľka kanadská je 20 cm až 50 cm vysoká, trváca bylina s dlaňovito členenými listami. Kvety vynikajú množstvom tyčiniek, nenápadné okvetie opadáva skoro po rozkvete. Plodom sú jednosemenné červené kôstkovice v guľovitých súplodia. Korene sú na reze žiarivo žlté.

Uplatnenie: Využíva sa celá bylina. Voduľka má veľa rôznych terapeutických vlastností. Má účinok ako lokálne antimikrobiotikum, môže byť užívaná na trávenie a môže odstrániť aj vredy. Druhým typomvoduľky je druh z Japonska, pôvodne vedená ako palmatum Hydrastis. Voduľka pôsobí na funkčné poruchy žalúdka, gastritídu, atonickú dyspepsiu, chronickú zápchu, preťaženie pečene, cirhózu, dlhotrvajúce horúčky, problémy s maternicou krvácanvodulka-kanadska-743_JPG_290x600_q85 ie po pôrode, pruchy na slizničných povrchoch, žlčové kamene a ďalšie. Vo vedeckých kruhoch diskutujú aj adstringentný (sťahujúci) účinok na slizniciach horných dýchacích ciest, tráviaceho traktu, močového mechúra a konečníka a kože. Bylinka je veľmi horká a stimuluje chuť do jedla a podporuje trávenie a často stimuluje vylučovanie žlče. Severoamerickí indiáni hojne využívali voduľku ako žalúdočný liek, na pečeňové choroby a na všetky zápaly. Obsahuje berberin (kvartérne amónne soli zo skupiny alkaloidov; boli nájdené v popisovanej rastline Hydrastis canadensis).

Upozornenie: Užívanie prípravkov s voduľkou po dlhú dobu môže znížiť vstrebávanie vitamvodulka-kanadska-1151_jpg_290x600_q85ínov B. Neužívať počas tehotenstva a dojčenia, s diagnózou gastrointestinálneho zápalu a prozápalových porúch všeobecne.

Aplikácia bylinky Voduľka kanadská sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkySója fazuľová, Rebríček obyčajný,Púpava lekárska a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.