Vinná réva (hrozno)

Réva vinná, Vitis vinifera L., var. sativa DC, Hrozno viniča (hrozno)

Výskyt: Hrozno je plod vinnej révy, je to druh Vitis, pôvodom z oblasti Stredomoria, strednej Európa a juhozápadnej Ázie, od Maroka a Španielska na sever do južného Nemecka a na východ vinna-reva-1180_jpg_290x600_q85  na severnom Iráne. Je to liana. Ovocie sú bobule, známe ako hrozno zelené, červené, alebo fialové (modré). Divoké hrozno je často klasifikované ako V. vinifera resp. sylvestris. Je pestovaný na každom kontinente na Zemi s výnimkou Antarktídy a Arktídy. V Európe je to v centrálnej a južnej oblasti, v Ázii v západnej oblasti (Kaukaz, Stredný východ), v Číne, v Afrike, pozdĺž severného pobrežia Stredozemného mora, v Južnej Afrike, v Severnej Amerike, v Kalifornii, Mexiku a v iných oblastiach (Kanada, Južná Amerika, Chile, Argentína, Uruguaj, Brazília, Austrália, Nový Zéland). Tak ako jehrozno rozšírené po svete, tak je aj veľmi rôznorodá hybridizácia (doslova tisíce kultúrnych odrôd – samovoľné kríženie a šľachtenie).

Uplatnenie: Použitie miazgy vínnej révy u európskych ľudových liečiteľov bola určená na terapiu kožných a očných chorôb. Ďalšie historické použitie majú listy révy, ktoré sa používalo na zastavenie krvácania, bolesť a zápal hemorovinna-reva-1181_jpg_290x600_q85idov. Nezrelé hrozno bolo používané na terapiu bolesti v krku a zrelé hrozno malo za úlohu ošetrenie tuberkulózy, zápchy a smädu. Ďalej zreléhrozno bolo používané na terapiu rakoviny, cholery, kiahní, nevoľnosti, kožné a očné infekcie, rovnako ako obličiek a pečene.

Zaujímavosť: Vek Vitis vinifera na zemi sa odhaduje na 130 až 200 miliónov rokov. Prvé písomné zmienky ohrozne a víne možno nájsť v Epose o Gilgamešovi a prastarých sumerských textoch z tretieho tisícročia pred n. l. Obsahujú početné hieroglyfické referencie zo starovekého Egypta, podľa ktorého víno bol určené výhradne pre kňazov, štátnych funkcionárov a faraónov. Využitie hrozna je známe z dôb neolitu (objav v roku 1996 cca 7000 rokov starý pohár na víno). Grécki filozofi chválili terapeutické účinky hroznaaj v podobe vína. Vitis vinifera sa pestvinna-reva-1182_jpg_290x600_q85oval a výrobalo sa víno v Číne počas dynastie Chan v druhom storočí s dovozom druhov z Ta-jüan.

Aplikácia extraktu plodov vinná réva (hrozno) je v doplnku zdravej výživy Resveratrol PLUS, Zenthonic aVein ProteX.