Valeriána lekárska

Kozlík lékařský, Valeriana officinalis L., Belodrián (odolen, paldran, kozlík)

Výskyt: Valeriána lekárska rastie v miernom pásme Európy. Druh je mierne vlhkomilný a znáša aj vápenaté pôdy. Rastie v kroviskách, lesných svahoch, vlhkých lúkach a pri potokoch. V mnohých krajinách sa pestuje na farmaceutické účely.

Zber: Predmetom zberu sú podzemné časti vykopávané zväčša z pestovaných rastlín. Obdobie zberu sa u nás traduje v auguste až októbri, resp. od jesene do jari. Podzemné časti sa očistia,valeriana-lekarska-1153_jpg_290x600_q85rýchlo vymyjú (nedrhnúť ostrým predmetom, pretože silice sú tesne pod povrchom!), opatrne sa sušia na vzdušnom mieste, izolované od iných rastlín, lebo nadobúdajú prenikavý pach; sú silno aromatické. Podzemky možno dosúšať zavesené na drôtoch, alebo umelým teplom do 35 stupňov. Korene musia byť dokonale vyvinuté (bočné hrubé minimálne 3 mm). Skladujeme oddelené od ostatných byliniek v dobre uzatvorenom obale chránené pred svetlom.

Uplatnenie: Rastlinka obsahuje viaceré bežné zložky, medzi ktoré patria cukey, mastné a fenolové kyseliny a aj aminokyseliny. Medzi špeciálne látky zaraďujeme terpénové deriváty. Predovšetkým treba vyzdvihnúť účinky spazmolitika, sedatíva a hypnotika, ale bylinka pôsobí aj ako slabšie analgetikum a anxiolytikum, znižuje krvný tlak, spomaľuje dýchanie a brzdí priechodnosť ciev. V slabších dávkach povzbudzuje centrálnu nervovú sústavu, zvyšuje krvný tlak. Pomáha odstraňovať ťažkosti so štítnou žľazou. Predpisuje sa nvaleriana-lekarska-1152_jpg_290x600_q85 a nervozitu a nespavosť dospelým, adolescentom a aj deťom. Okrem toho uvoľňuje žalúdočné a črevné kŕče. Najlepšie terapeutické účinky má tinktúra z valeriány (macerát), pretože tepelné spracovanie bylinky stráca niektoré účinné látky.

Upozornenie: V nadmerných dávkach vyvoláva depresívne stavy, bolesť hlavy a búšenie srdca.

Aplikáciu bylinky valeriána lekárska nájdete na stránke elixíru Hypnosan a tinktúry Valeriána a Ukľudňujúca zmes.