Uhorka siata

Okurek setý, Cucumis sativus L., Uhorka

Výskyt: Uhorka je široko kultivovaná plodina. Uhorkaje plodom plazivého viniča. Uhorky sa jedia hlavne v nezrelej, zelenej forme. Zrelé, žlté sú zvyčajne príliš horké a kyslé. Dôkazy naznačujú, že  uhorka-siata-1300_jpg_290x600_q85sa uhorky pestujú v západnej Ázii už 3000 rokov. Uhorka je zaradená aj medzi potraviny starovekých obyvateľov a sú obsahom legendy o Gilgamešovi. Niektoré zdroje tiež uvádzajú, že bol pestovaný v starovekej Trákii. Z Indie sa rozšíril do Grécka (σίκυον – síkyon) a Talianska (Rimania ju obzvlášť obľubovali) a neskôr do Číny. Podľa Plíniusa staršieho antickí Grékovia pestovali uhorky.

Uplatnenie: Uhorky môžu byť nakladané pre svoju chuť a dlhšiu trvanlivosť. Nakladané uhorky sú často nazývaný len „uhorky“ alebo „nakladačky„. Kultiváciuuhorky dokazuje ich bohatý sortiment, z ktorých uvádzame anglické uhorky (malé, takmer bez kôstok, majú jemnú šupku), východoázijské uhorky (štíhle, tmavozelené a majú nerovnomerne zbrázdenú šupku),stredomorské uhorky (malé, hladké, rovnako akoanglické uhorky, sú takmer bez semienok), arménskej uhorky (veľmi dlhé, rebrované plody s tenkou šupkou, ktorá nevyžaduje čistenie), perzské uhorky (známejšie ako uhorky mini, bez kôstok) a rad ďalších. Pokiaľ dbáte na svoju líniu, alebo sa práve snažíte schudnúť, mali by ste uhorky rozhodne zaradiť do svojho jedálneho lístku. Ich energetická hodnota je nízka a ani nutrične nie sú bohaté, obsahujú však veľmi vysoký podiel vody a pôsobia dokonca ako prírodné diuretikum. V prípade, že netrpíte problémami so žalúdkom, žlčníkom alebo črevnými komplikáciami, môžete siuhorky dopriať každý jeden deň. Má mierne preháňavé účinky, ktoré možno jemne podporiť aj potravinami, ktoré konzumujete spolu s uhorkami, a zabraňuje, aby sa v tele hromadili uhorka-siata-731_jpg_290x600_q85tekutiny. Tieto jej účinky využite hlavne na zbavenie organizmu rôznych nečistôt. Pri znižovaní hmotnosti je to veľmi dôležité. Telo sa musí prirodzene zvnútra očistiť, aby mohlo lepšie prijímať živiny a efektívnejšie pracovať. Uhorky sa využívajú aj v kozmetickom priemysle. Nielen u nás je klasickýuhorkový šalát stále obľúbený. Uhorka sa podáva so smotanou, šľahačkou, i na klasický štýl s bielym jogurtom a cesnakom.

Zaujímavosť: Podľa druhu osiva a kvetu sa uhorkyvedecky klasifikujú ako ovocie. Uhorky sprevádzajú aj rôzne mýty, ktoré vznikli na odstránenie horkosti zuhorky. Medzi týmito mýtmi dominuje šúpanie od toho konca uhoriek, na ktorom bol prirastený ku zeleni, inak by hrozilo, že horkosť uhoriek sa rozšíri po celom plode.

Aplikácia plodu Uhorka siata sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na Drevný ocot, bylinky Citrónovník rajský, Vres obyčajný a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cezkontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.