Turmalín (skoryl)

Turmalín je zložitý borokremičitan hlinitý s prímesou železa, horčíka, vápnika a ďalších prvkov. Vyskytuje sa v USA, Rusku, Brazílii, Madagaskare, Tanzánii a Pakistane. Dosahuje tvrdosť až 7 – 7,5 stupnice.

Kameň Turmalin nemá nikdy nepriaznivý účinok, môže byť používaný kýmkoľvek a pôsobia v prospech svojho nositeľa, mali by byť nosené v blízkosti srdca. Odstraňuje (rôzne typy turmalin-1474_jpg_290x600_q85farebnosti) stres, zlosť, sexuálne problémy, pohlcuje nepriaznivé vibrácie. Zvyšuje sústredenie inteligenciu, bystrosť a schopnosť učiť sa. Lieči neplodnosť, cukrovku, kvapavku, horúčku, málokrvnosť, zápal spojiviek, problémy s potenciou a ženské problémy, zvyšuje imunitu, upravuje srdcovú činnosť a zabezpečuje dlhovekosť. Najvhodnejší je čierny turmalínskoryl. Okrem iného udržiava mladosť. Mal by byť vsadený do striebra. Do Európy sa dostal až v 18. storočí, hoci v Oriente bol použitý u v dobách dávno minulých.

Turmalín je kameň všetkých farieb – od čiernej (skoryl), hnedej, červenej (rubelit), žltej, zelenej (verdelit), modrej (ingolit) po priehľadný bezfarebný a v ďalších, niekedy až neskutočných farbách sa po celom svete nachádza tento po stáročia uctievaný drahý kameň. Meno dostal podľa singhalského turmali, čo znamená „kameň ktorý priťahuje popol“. Turmalíntotiž po zahriatí v ohni priťahoval popol, čo je spôsobené jeho piezoelektrickými vlastnosťami – zahriatím alebo tlakom sa jeden koniec kryštálu nabije na kladnú a druhý na zápornú hodnotu. Brusiči určite poznajú citlivosť turmalínu na akékoľvek teplotné zmeny, len teplota ruky môže urobiť z malého „pérka“ veľkú prasklinu a spôsobiť tým brusičom horúce chvíľky. Takisto brusiči poznajú tzv. dvoj farebnosťturmalínu (dichroismus). V rôznych smeroch absorpcia svetla vytvára tento efekt (podľa toho, z ktorého smeru svetlo vzhľadom k osi kryštálu prichádza).

Pretože všetky druhy turmalínu na seba priťahujú nečistoty, musia byť ošetrované a očisťované častejšie ako iné kamene (napríklad skoryl – čistiť raz za týždeň v teplej prúdiacej vode a aktivovať lúčmi zapadajúceho slnka, alebo krištáľom).

Aplikácia minerálu turmalín (drahý kameň – skoryl) je v detoxikačných náplastiach na stránke Detox Patch.