Trsovnica lupeňovitá (Maitake huba)

Trsnatec lupenitý, Grifola frondosa (Dick.ex Fr.) S.F.Gray

Výskyt: Maitake je huba, ktorá rastie na stromoch, najmä duboch. Huba je známa tiež ako sliepka zo stromov alebo ovčia hlava. Vo svete je huba známa jej japonským menom Maitake, čo trsovnica-lupenovita-maitake-huba-1701_jpg_290x600_q85 trsovnica-lupenovita-maitake-huba-1702_jpg_290x600_q85znamená tancujúci huba. Grifola frondosa by sa nemala zamieňať s Sulphureus Laetiporus. Huba je domáca v severovýchodnej časti Japonska a v Severnej Amerike a je cenená v tradičnom čínskom a japonskom bylinkárstve ako liečivá huba. G. frondosa je trvalka – huba, ktorá často rastie na rovnakom mieste niekoľko rokov za sebou. V Japonsku, Maitake rastie do hmotnosti 20 kg, a nesú titul kráľ húb.

Uplatnenie: V tradičnej čínskej a japonskej medicíne sa používa na posilnenie imunitného systému. Výskumníci tiež uvádzajú, že celá Maitake má schopnosť regulovať krvný tlak , glukóza, inzulín a hladinu cholesterolu, triglyceridov a fosfolipidov a môže byť užitočná aj pre chudnutie. Maitake je bohatá na minerály (napr.: draslík, vápnik a horčík), rôzne vitamíny ( B2 , D2 a niacín), vlákniny a aminokyseliny. Výskum ďalej ukázal, že Maitake má hypoglykemický účinok a môže byť prospešný na usmernenie diabetes. Dôvodom znižovania hladiny cukru v krvi je, že huba prirodzene obsahuje inhibítor alfa glukosidázy. Maitakeobsahuje tiež antioxidanty a môžu čiastočne inhibovať enzým cyklooxygenázy (enzým, ktorý zabezpečuje premenu kyseliny arachidonovej na prostaglandíny a tromboxány). Taktiež potláča rast rôznych typov rakovinových buniek (nádorové bunky močového mechúra), čiže má potenciál anti – metastatických vlastností.

Aplikácia huby Trsovnica lupeňovitá sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyLapacho Pau D´Arco, Spirulina riasa,Guarana a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cezkontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.