Suma

Suma, Pfaffia paniculata, –

Výskyt: Suma je ker pôvodom z Južnej Ameriky, ktorého korene sa vyznačujú mimoriadnymi účinkami na ľudské zdravie. Obsahujú totiž množstvo dôležitých vitamínov a minerálov (A, B1, B2, E, K, železo, zinok, kremík, mangán, kobalt či vzácne germánium), saponíny, rastlinné steroidy, 19 aminokyselín, esenciálne mastné kyseliny, beta sisterol a ďalšie vzácne látky. Pre svoje stimulačné účinky a podporu imunity býva suma dokonca prezývaná ako Brazílsky žen-šen.

Použitie: Suma patrí medzi adaptogény, čo sú látky s povzbudzujúcimi účinkami, ktoré obmedzujú negatívne dôsledky dlhodobého stresu. Zmierňuje únavu (používa sa dokonca i pri chronickom únavovom syndróme), zlepšuje vitalitu, pomáha mobilizovať energetické zásoby organizmu. Výrazne podporuje imunitu, bunkovú regeneráciu, pôsobí protizápalovo a pomáha ničiť vírusy a baktérie – účinná je najmä u chorôb horných dýchacích ciest. Suma obsahuje rastlinné látky podobné hormónom a vďaka tomu pôsobí priaznivo pri všetkých ťažkostiach spojených s hormonálnou nerovnováhou: podporuje mužskú i ženskú plodnosť a sexuálne zdravie (má mierne afrodiziakálne účinky) a taktiež prináša výraznú úľavu pri menštruačných suma-2005_jpg_290x600_q85problémoch a účinne odstraňuje problémy spojené s klimaxom. Pomáha regulovať hladinu cukru a cholesterolu v krvi a preto je vhodnou prevenciou cukrovky a srdcovo cievnych ochorení, ďalej podporuje zdravie centrálnej nervovej sústavy a regeneráciu nervových buniek,prináša úľavu pri artróze a ďalších problémoch pohybového aparátu a zlepšuje odolnosť buniek voči pôsobeniu voľných radikálov a pomáha spomaliť starnutie.

Upozornenie: Suma nie je vhodná pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Pri vážnejších ochoreniach konzultujte jej použitie s lekárom.

Aplikácia bylinky suma je v doplnku zdravej výživyVitalWoman.