Stavikrv vtáčí

Truskavec (Rdesno) ptačí, Polygonum aviculare L., Truskavec (vtáčie rdesno, krvnica, chrustavec)

Výskyt: Rastlinka je veľmi premenlivá; u nás rozlišujeme štyri druhy. Všetky obľubujú ubitú,stavikrv-vtaci-1092_jpg_290x600_q85ušliapanú pôdu; nachádzajú sa na vlhkých aj suchých stanovištiach. Rastú pozdĺž komunikácií na piesočných a hlinitých pôdach, často ako burina na poliach a blízko ľudských osídiel.

Zber: Predmetom zberu je vňať (jún až október) a zriedka aj koreň (august až október); odrezáva sa celá nadzemná časť, alebo sa rastlinka vytrhne celá. Materiál je mierne náchylný na zaparenie a pri sušení sa drobí. Sušíme ho v tenších vrstvách (10 cm až 15 cm) na vzdušnom mieste do teploty 45 stupňov. Schne pomerne rýchlo i bez obracania. Droga si musí zachovať pôvodnú farbu materskej rastlinky. Nemá pach a chutí troška zvieravo.

Uplatnenie: Vedecky sa uznáva vnútorné použitie vňate stavikrvu vtáčieho pri ľahkých kataroch respiračného traktu, ale aj vonkajšie aplikácia pri zápale slizníc v stavikrv-vtaci-1091_jpg_290x600_q85ústnej dutine a nosohltane. Tradičná medicina využíva okrem iného vňať aj na zmiernenie krvácania a na odvodnenie.

Zaujímavosť: Lekár Dioskurides chválil bylinku pre účinky pri „chrlení krvi“, červienke a cholere.

Aplikáciu bylinky stavikrv vtáčí nájdete na stránke tinktúry Čistiaca zmesObličková zmes.