Srdcovník obyčajný

Buřina srdečník, Leonurus cardiaca L., Leví chvost (srdečník)

Výskyt: Bylinka rastie na suchých stanivištiach pri plotoch, cestách, rumoviskách, suchých pasienkoch a lúkach do výšky 500 m n.m. Na podobných miestach sa nachádzajú aj ďaľšie druhy srdečníkov. Vo svojej domovine, vo východnej Sibíri, bola rastlinka prastarým liečivým srdcovnik-obycajny-1293_jpg_290x600_q85prostriedkom.

Kvitne: Srdcovník kvitne od júla do augusta (výnimočne aj v septembri). Kvety obsahujú veľa nektáru a sú výbornou pašou pre včely.

Zber: Z rastlinky sa zberá vňať a niekedy aj list a to počas rozkvetu; zber možno robiť viackrát do roka na rovnakom mieste. Odrezávajú sa mladé a mäkké časti rastlinky; stonky majú mať hrúbku menšiu ako 5 mm. Materiál sa suší v tenkých vrstvách v tieni (do teploty 35 stupňov); sušenie trvá pomerne dlho. Skladujeme v dobre uzatvoriteľných škatuliach.

Uplatnenie: Má ukľudňujúci účinok na vnútorné a srdcovo cievne svalstvo, stimuluje a harmonizuje srdcovú činnosť (pôsobí ako kardiotonikum), tlmí srdcovú arytmiu a búšenie ssrdcovnik-obycajny-677_JPG_290x600_q85rdca (obzvlášť nervového pôvodu) a tým  znižuje krvný tlak a spomaľuje tep. Bylinka má ukľudňujúce účinky podobne ako valeriána lekárska, a preto sa odporúča pri nespavosti, nepokoji, úzkosti či podráždenosti, pôsobí upokojujúco na ústrednú nervovú sústavu, lieči srdcové neurózy, nervové vypätie. Ďalšie pozitívum sú protistresové účinky. Má upokojujúce účinky na tráviaci proces, ak sa používa pred hlavným jedlom, zvyšuje chuť do jedla. Používa sa pri hyperfunkcii štítnej žľazy. Má aj močopudné vlastnosti, pomáha pri ťažkostiach spôsobených zvýšeným zadržovaním tekutín v tele,  znižuje klimakterické ťažkosti (návaly, potenie), harmonizuje maternicu pri menštruačných bolestiach a nepravidelnosti.

Upozornenie: Ordináciu drogy z bylinky je vhodné nechať na odborníka; rastlinka je mierne toxická a škodí najmä tehotným ženám! Spôsobuje „riedenie krvi“, preto by ho nemali brať ľudia užívajúci látky brániace zrážanlivosti krvi (aspirín a iné) a ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi. U citlivých osôb môže vyvolať alergické reakcie.

Aplikáciu bylinky srdcovník obyčajný nájdete v tinktúreSrdcovník,  Ukľudňujúca zmes, v elixíre Hypnosan pre upokojenie tela a dobrý spánok, čaji Zdravé srdce BIO.