Spirulina riasa

Spirulina, Spirulina, –

Výskyt: Spirulina je mikroskopická modro – zelená riasa v tvare špirály, žijúca ako v morskej, tak aj sladkej vode. Spirulina je spoločný názov pre dva druhy siníc: Arthrospira platensis a Arthrospira maxima.Existuje na Zemi viac ako 500 miliónov rokov. Obsahuje kombináciu látok cenných pre ľudský organizmus, v rastlinnej potrave sa prakticky nevyskytujú. Podľa údajov spirulina-riasa-1808_jpg_290x600_q85Celosvetovej organizácie na ochranu zdravia spirulina prevyšuje všetky komponenty stravovania a medicínske preparáty, ktoré sa využívajú na ochranu a ozdravenie organizmu. Dlhé roky sa všetko, čo sa týkalo spiruliny, udržiavalo v prísnej tajnosti. Zvláštnosťou spiruliny je to, že je vypestovaná v prírodných podmienkach a nie v špeciálnych skleníkoch. V súčasnosti na Zemi zostali len tri jazerá, kde sa nachádza divo rastúca spirulina: v Afrike je to jazero Čad, v Južnej Amerike jazero Texcoco a v Číne v provincii Juň-naň jazero Czinchaj.

Obsah a uplatnenie: Je plnohodnotnou a vyrovnanou potravou pre celý organizmus: 1g spiruliny sa vyrovná 1 kg zeleniny. Obsahuje viac ako sto bioaktívnych látok nevyhnutných pre zdravie. Ide najmä o tieto prvky:

  • Proteíny – bielkoviny, ktoré predstavujú 60 až 70% zloženia vodnej rastliny. Ľahko sa vstrebávajú, sú základným stavebným materiálom buniek ľudského organizmu. Pri nedostatku bielkovín sa objavuje únava, nechutenstvo, poruchy rastu, poruchy v rovnováhe a ďalšie;
  • Osemnásť aminokyselín, z nich je osem nenahraditeľných;spirulina-riasa-1860_jpg_290x600_q85
  • Spirulina obsahuje vitamíny B 1 (tiamín), B 2 (riboflavín), B 3 (nikotínamid), B 6 (pyridoxín), B 9 (kyselina listová), vitamín C, vitamín D, vitamín A a vitamín E;
  • Spirulina je bohatým zdrojom stopových prvkov: draslíka a tiež obsahuje vápnik, chróm, meď, železo, horčík, mangán, fosfor, selén, sodík a zinok;
  • Nukleínové kyseliny (DNA a RNA), ktoré plnia najvážnejšiu úlohu v ochrane a odovzdávaní genetických informácií;
  • Chlorofyl je zdrojom organického železa; nazývame ho aj zelenou krvou, má detoxikačné vlastnosti, očisťuje krv od škodlivých látok a nečistôt;
  • Fermenty urýchľujú látkovú výmenu v koži a hojenie rán, sú nevyhnutné pre trávenie potravy, stimuláciu činnosti veľkého mozgu, obnovu orgánov a tkanív; každý orgán a tkanivo organizmu má svoju sieť fermentov, pretože jeden ferment aktivizuje len jeden biochemický proces, fermenty sú veľmi citlivé na vysokú teplotu a pri nahrievaní sa ľahko narúšajú a aj preto, aby organizmus získal chýbajúce množstvo fermentov, je potrebné jesť niektoré potraviny v surovom stave alebo brať biologicky aktívne doplnky.

Spirulina je bohatá na kyselinu gama-linolenová (GLA) a tiež poskytuje kyseliny alfa-linolénoú (ALA), kyselinu linolovú (LA), kyselinu stearovú (SDA), eikosapentaenovú kyselinu (EPA), dokosahexaenovú kyselinu (DHA) a kyselinu arachidónovú (AA). Spirulina má veľmi široké spektrum pôsobenia, ktorá normalizuje mikroflóru črevného traktu, má antimikrobiálne účinky, znižuje krvný tlak, zabraňuje objaveniu sa voľných radikálov, znižuje hladinu lipidov a cholesterolu, obnovuje aktivitu cholínesterózy, posilňuje imunitné funkcie, najmä vďaka stimulácii makrofágov, ktoré pomáhajú pri vylučovaní nečistôt z organizmu, obsahuje antigény, ktoré bojujú s AIDS, zabraňuje tvorbe zhubných novotvarov v oblasti úst, normalizuje látkovú výmenu, teda aj bielkovín, má čistiace účinky na organizmus, je zdrojom ľahko stráviteľného železa.

Indikácie

Zhrňme si pozitívne účinky na organizmus. Intenzívne pôsobí na posilnenie, ale tiež pre ľudí so zhoršeným stravovaním, na obohatenie výživy nevyhnutnými látkami. Je účinná pri zníženej imunite (pre často chorých na zápaly horných dýchacích ciest, po prekonaných vírusových a iných infekčných ochoreniach). Ďalej pôsobí na obnovu normálnej mikroflóry čriev pri dysbakteriózach, uplatňuje sa jej aplikácia v programoch znižovania hmotnosti, ako aj pri vegetariánskom spôsobe stravovania a počas cirkevných pôstov. Významne pôsobí ako detoxikačný prostriedok, na vyčistenie črevného traktu a organizmu od nečistôt, najmä u ľudí, ktorí žijú v ekologicky nevyhovujúcich podmienkach, pracujúcich v škodlivom prostredí. Zaujímavé výsledky sú pri chronických zápalových ochoreniach, kolitídach, cholecystitídach, hepatitídach, bronchitídach, osteochondróze, ochoreniach kĺbov, AIDS a iných. Aplikuje sa úspešne aj pri profylaxii a terapii progresívnej krátkozrakosti, vlčej tmy, kataraktu a ďalších ochorení zraku i napadnutia očnej sietnice u diabetikov. Je účinná v komplexnej terapii  chorých na cukrovku, u závislých na inzulíne možno dosiahnuť značné zníženie inzulínových dávok. Zaujímavá je spirulina v profylaxii a terapii aterosklerózy, stenokardie, ischemickej choroby srdca, sklerózy ciev veľkého mozgu, po infarkte, porážke, na reguláciu arteriálneho tlaku u hypotonikov a hypertonikov. U onkologických pacientov pôsobí ako všeobecne posilňujúci a detoxikačný prostriedok, počas a po chemoterapii a rádioterapii na zníženie radiačného zasiahnutia buniek. Uplatňuje sa pri kožných ochoreniach, uhrovitosti, hyperkeratózach (zhrubnutiach kože), napríklad trhliny na pätách. Výhodne sa aplikuje pri predčasnom starnutí, na zlepšenie stavu kože, vyhladzovanie vrások. Spirulina je vhodná na urýchlenie procesu ukončenia trápenia a pri traumách, zlomeninách, na zabránenie pooperačných a post traumatických komplikácií. Aplikácie sú vhodné v období aktívneho rastu a vývinu. Zaujímavé sú tiež účinky počas intenzívnej fyzickej záťaže, v športe, pri extrémnych situáciách, ale tiež v profesiách, ktoré sú spojené s ohraničenými možnosťami plnohodnotného stravovania (námorníci, geológovia, kozmonauti a iní). Pôsobí na normalizáciu sexuálneho libida mužov a žien, zvýšeného potenia u mužov, na zvýšenie laktácie mlieka u dojčiacich žien.

Kontraindikácie

Spirulina sa neodporúča u ľudí chorých na obličky a v tých prípadoch, keď im bolo odporúčané ohraničenie bielkovín v jedle, a tiež pri akútnych žalúdočno-črevných ochoreniach.

Aplikáciu riasy Spirulina nájdete na stránkach produktuSpirulina Chlorella Plus.