Špenát

Špenát, Spinacia, –

Výskyt: Špenát je rod rastlín z čeľade merlíkovitých.Špenát je jednoročná rastlina. Ide o dôležitú listovú zeleninu. Kultivovaná bola v juhozápadnej Ázii, zrejme v Perzii. Samotný názov jespenat-1707_jpg_290x600_q85odvodzovaný s perzského Esfenaj (اسفناج). Cez Sýriu a Arábiu sa dostal do severnej Afriky, odkiaľ sa dostáva okolo roku 1100 do Španielska a ďalej sa potom šíri po Európe. Prvé recepty, v ktorých sa používa špenát, sú dochované v kuchárskej knihe z roku 1390.

Uplatnenie: Napriek všeobecnej mienke, nie je špenátzvlášť bohatý na železo, ale aj tak obsahuje cenné živiny. Podľa niektorých výskumov je špenát dobrý prostriedok na prevenciu rakoviny. V špenáte sú obsiahnuté karotenoidy (beta-karotén) a to vo vysokých koncentráciách. Obsahuje tiež luteín, karoténový pigment, ktorý pôsobí antioxidačne. Výskumy preukázali, že častejšie konzumácia potravy bohatej na beta-karotén pomáha predísť degenerácie žltej škvrny sietnice, ktorá často spôsobuje slepotu u starších ľudí. Špenát sa oddávna odporúčal na vysoký krvný tlak (obsahuje veľa draslíka, ktorý reguluje krvný tlak), anémiu a tiež zápchu.

Zaujímavosť: Všeobecná znalosť, že špenát sa má považovať za cenný zdroj železa vzspenat-1706_jpg_290x600_q85 niklo matematickou chybou, kde bola pri analýze zle napísaná desatinná čiarka. Avšak súčasné výskumy preukázali prítomnosť fytohormónov, pôsobiacich na vývoj svalstva človeka.

Aplikácia bylinky Špenát sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinky Olivovník európsky, Brokolica, Noni a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.