Sója fazuľová

Soja luštinatá, Glycine max (L.) Merrill (syn. Phaseolus max L.), Alaburkové oriešky (rastlinné mäso)

Výskyt: Je pôvodom z východnej Ázie (pravdepodobne Čína), v súčasnosti sa bežne pestuje v mnohých krajinách, a to v teplejších oblastiach. Jedná sa o prastarou kultúrnu plodinu, ktorá sa využíva ako potravina, krmivo aj v priemysle (farbivá, lepidlá). Zosóje sa vyrába olej, mlieko,soja-fazulova-952_jpg_290x600_q85mäso, múka, syr tofu a ďalšie. Konzumujú sa tiež sójové klíčky.

Kvitne: Kvety sú biele alebo svetlo fialovej farby. Kvitne v júli a auguste. Plodom je struk s oválnymi semenami. Sója je jednoročná rastlina dorastajúca do výšky 1 m, má vzpriamenú, rozvetvenú, ochlpenú stonkou a trojpočetné listy, jednotlivé lístky sú okrúhle vajcovité až elipsovité a celokrajné.

Uplatnenie: Pravidelná konzumácia semien znižuje hladinu cholesterolu LDL, upravuje krvný tlak, zlepšuje látkovú výmenu a chuť k jedlu. Pri klimakterických ťažkostí sa odporúča užívať tablety so štandardizovaným extraktom. Je to zdroj kvalitných bielkovín, vitamínov skupiny B, minerálov ako vápnik, železo (sója obsahuje viac vápnika ako mlieko a mliečne výrobky a viac železa ako hovädzia pečeň či špenát), ďalej obsahuje fosfor, horčík, meď a zinok; je zdroj kvalitných tukov – nenasýtených mastných kyselín, zdroj vlákniny a lecitínu a obsahuje jedinečné rastlinné hormóny tzv. fytoestrogény. Ideálna kombinácia obsahu bielkovín, soja-fazulova-492_jpg_290x600_q85 minerálnych látok a kyselín v sójových bôboch napomáha v prevencii pred mnohými civilizačnými ochoreniami: – znižuje cholesterol, – upravuje trávenie, reguluje a optimalizuje činnosť ciev, – zlepšuje činnosť pečene, – chráni pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, pomáha znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, – pomáha predchádzať osteoporóze, – pravidelná konzumácia napomáha znížiť potrebnú dávku inzulínu pri cukrovke, – fytoestrogény pomáhajú zmierňovať klimakterické ťažkosti žien v súvislosti s menopauzou.Sója sa radí medzi superpotraviny. Je veľmi vhodná pre dlhodobú ľudskú výživu, nakoľko má najvyšší obsah bielkovín zo všetkých pestovaných strukovín (35 až 45 %), ktoré sa vyznačujú aj výbornou skladbou esenciálnych aminokyselín. Neobsahuje tuk ani cholesterol, takže spĺňa atribúty výživy chrániacej pred civilizačnými ochoreniami. Z hľadiska ekonomického jesója výbornou plodinou vďaka kombinácii nenáročnosti pestovania a vysokej kvality nutričných hodnôt.

Upozornenie: V poslednej dobe sa objavili aj štúdie, ktoré upozorňujú na niektoré riziká spojené so sójou a to až 90% sóje je geneticky manipulovanej, komerčne pestovaná sója je hojne ošetrovaná syntetickými pesticídmi, sója patrí medzi pomerne časté alergény (asi 8-10% ľudí je na sóju alergických), bielkovina sójeobsahuje fytáty, ktoré zhoršujú vstrebávanie vápnika, horčík, železa a zinku (ale ich obsah sa dá podstatne znížiť fermentáciou), vzhľadom na vysoký obsah fytoestrogénov nie je konzumácia sóje odporúčaná pre bábätká (sójové nápoje ako náhrada mlieka), pre starších ľudí a pre ženy s ochorením rakoviny prsníka asója nie je vhodná ani pre ľudí s ochoreniami štítnej žľazy (sójové bôby obsahujú látku znižujúcu tvorbu tyroxínu).

Aplikácia bylinky sója fazuľová je na stránkach doplnkov zdravej výživy Slim Formula, Super Soya Lecithin, Energy&Memory, Natural HGH Support aCholeston.