Slnečnica ročná

Slunečnice roční, Helianthus annuus L., Slnečnica

Výskyt: Slnečnica ročná je jednoročná rastlina pôvodom zo Severnej Ameriky, patriaca do čeľade astrovité (Asteraceae) s veľkým súkvetím. Stonka môže dorásť až do výšky 3 metrov, súkvetie (úbor). Koreňový systém slnečnice je mohutný, bohato rozkonárený, hlavný kolovýslnecnica-rocna-1328_jpg_290x600_q85koreň preniká do hĺbky 1,5 m a viac, čo umožňuje rastline prijímať vodu a živiny z hlbších vrstiev pôdy a dobre odolávať suchu. Kvety sú dvojakého druhu; výrazné jazykovité kvety, umiestnené na kružnici na okrajovej časti úboru bývajú žlté, niekedy až oranžové alebo prechádzajú do hneda. Tieto kvety sú však sterilné a slúžia na prilákanie hmyzích opeľovačov. Druhé, trubkovité kvety, sú vo vnútornej časti úboru.

Uplatnenie: Slnečnica je známa svojimi chutnými semienka. Z hľadiska svetovej produkcie olejnín po sóji, bavlníkovom semene a plodoch podzemnice olejnej je najvýznamnejšou olejninou. Jej význam spočíva predovšetkým v poskytovaní vysoko kvalitného, dieteticky hodnotného oleja, využívaného ako technického, ale najmä stolového oleja. Vysokú výživnú hodnotu má najmä pre vysoký obsah esenciálnej kyseliny linolovej (až 70 %), obsah lyzínu a metionínu v bielkovinách a pre prítomnosť karotenoidov. V ľudskom organizme majú antikarcinogénne účinky, znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Nezanedbateľný je význam slnečnice pre živočíšnu výrobu, kdeslnecnica-rocna-1272_jpg_290x600_q85 poskytuje veľmi cenné a hodnotné krmivo vo forme výliskov a siláže.

Zaujímavosť: Prvý známy príklad plne domestikovanejslnečnice bol nájdený v Tennessee a datuje sa do rokov 2300 pred n.l. Inkovia používali slnečnice ako podobnosť svojho Boha Slnka. Semená boli dovezené do Európy v 16. storočí. Ďalšou zaujímavosťou je otáčanie za slnkom, čiže heliotropismus, je to známy jav, ktorý sa o slnečnici traduje. V skutočnosti sa vyskytuje len u pukov (nerozvinuté kvetenstvo). Pri východe slnka sa všetky slnečnice v tejto životnej fáze natáčajú na východ a postupne „putujú“ po oblohe na západ. V noci sa opäť vracajú na východiskové pozície. Predpokladáme, že pripomínať slnečnice ako inšpiračný materiál pre obraz Van Gogha je liatie vody do mora.

Aplikácia rastlinky slnečnica ročná je na stránke čaju Babičkine tajomstvo BIO.